Senát asi odmítne snahu EK o další sjedncování vzdušného prostoru

14.11.2013


    Praha 13. listopadu (ČTK) - Senát ve shodě s vládou zřejmě odmítne snahu Evropské komise, která chce před ukončením svého mandátu v příštím roce dosáhnout dalšího sjednocování vzdušného provozu nad Evropou. Kritikům vadí mimo jiné to, že chce komise převést pravomoci v této oblasti z členských zemí na centrální unijní úroveň.

    "Odpovědnost za správu leteckého provozu náleží z hlediska mezinárodního práva členským státům, a není proto možné odpovědnost za řízení letového provozu bezdůvodně přenášet na centrální evropské orgány," shodli se senátoři z evropského výboru. Navrhovanou reformu projektu Jednotné evropské nebe pokládají za předčasnou, neboť komise podle nich dostatečně neprokázala její potřebnost.

    Návrh by členským zemím uložil mimo jiné vytvoření nezávislého kontrolního orgánu, což by podle odpůrců vedlo ke zvýšení finančních nákladů pro letecké dopravce. Český Úřad pro civilní letectví podle oponentů splňuje regulační roli dostatečně.

    Cílem návrhu komise je podle bývalého senátora a místopředsedy dozorčí rady Řízení letového provozu Jiřího Nedomy mimo jiné oddělit a monopolizovat meteorologickou a radarovou službu. Nedoma za tím vidí lobbistický tlak těch, kteří by tuto službu rádi poskytovali pro celou Evropu. Připomněl, že proti návrhu letos v červnu stávkovali letoví dispečeři v deseti státech EU. Jejich čeští kolegové se ke stávce připojili symbolicky tím, že práci omezili jen na předepsané povinnosti. Neposkytovali "nadstandardní" služby, jako je flexibilní navádění letadel mimo určené tratě.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka