Letů soukromými tryskáči ve střední a východní Evropě ubývá

15.11.2013


    Praha 14. listopadu (ČTK) - Letů soukromými tryskovými letadly ve střední a východní Evropě ubývá. V Česku od ledna do konce října klesl meziročně počet těchto letů o pět procent, ještě větší úbytek byl v Polsku, Rumunsku a Bulharsku. Rostoucí trend naopak zaznamenaly Litva a Ukrajina. S odvoláním na výsledky šetření společnosti WINGX Advance to dnes uvedla Dagmar Grossmann, zakladatelka středoevropské asociace pro privátní létání Cepa a ředitelka dopravce Grossmann Jet Service.    Vhodnou příležitostí pro rozvoj podnikání v oblasti soukromého létání je Ukrajina, kde nyní je na 500 potencionálních zákazníků, kteří mají dostatečné prostředky na nákup vlastního tryskového letadla, uvedla Grossmann. V Česku existuje pouze sto podobně zajištěných osob. Zájem o koupi nového letounu má podle šetření asociace pouze jediná osoba.

    Jako potenciální klienty provozovatelé a prodejci privátních letadel uvádějí osoby patřící do vysokopříjmových skupin, jejichž majetek dosahuje alespoň 50 milionů amerických dolarů (zhruba miliarda korun). Celosvětově největší potenciál jako odbytiště privátních letadel mají jižní Amerika, zejména Brazílie, a také Čína a středoevropský a východoevropský prostor. Přestože množství odbavených privátních letů v této oblasti spíše klesá, postkomunistické země mají výrazný potenciál růstu a jsou schopné vytvořit dostatek extrémně bohatých osob, dodala Grossmann.

    V Česku nyní působí 22 leteckých společností které mají oprávnění pro provozování obchodní přepravy a mohou tedy svá letadla pronajímat nebo provozovat pravidelnou dopravu. Vedle Jet Service se na přepravu byznysjety specializují například ABS Jets, Time Air nebo Queen Air. Soukromých tryskáčů je podle Úřadu pro civilní letectví v česku zaregistrováno 31.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka