Red Bull Air Race se vrací, létat bude opět i Čech Šonka

15.11.2013


    Praha 14. listopadu (ČTK) - Po tříleté pauze se bude opět soutěžit o titul mistra světa v akrobatickém létání a český pilot Martin Šonka bude znovu u toho. Seriál Red Bull Air Race bude mít příští rok sedm závodů a titul z poslední sezony v roce 2010 bude mezi dvanácti účastníky šampionátu obhajovat Brit Paul Bonhomme.    Šampionát začne na přelomu února a března v Abú Zabí a piloti zavítají i do Malajsie (Putrajaya), polské Gdyně, britského Ascotu, amerického Dallasu, Las Vegas a také do Číny, kde první listopadový víkend mistrovství světa skončí.

    "Před třemi lety to byl neskutečný rok, teď byl dlouho klid. Takže se strašně těším a samozřejmě doufám, že série bude fungovat dlouhodobě," řekl na dnešním setkání s novinář Šonka, povoláním armádní pilot.

    Organizátoři chtějí, aby závody byly atraktivní, ale také bezpečnější, neboť právě v posledním roce 2010 došlo k několika nehodám. "Tvrdě jsme pracovali, tři roky jsme dolaďovali veškeré detaily s důrazem na bezpečnost, abychom celý sport posunuli na vyšší úroveň," nechal se slyšet šéf seriálu Erich Wolf.

    Piloti létají rychlostí až 400 kilometrů v hodině těsně nad vodní hladinou mezi pylony, hodnotí se přesnost a rychlost letu. V novém ročníku pořadatelé zavedli několik technických novinek včetně stejných motorů a vrtulí, změněna jsou také pravidla hodnocení od rozhodčích.

    "Před třemi lety byly obrovské rozdíly ve výkonech motorů, takže teď to asi promíchá pořadím. Bude to o tom, jak kdo umí létat," uvedl Šonka. "Já samozřejmě doufám, že se mi podaří prosadit výš," věřil český pilot, který se před třemi lety pohyboval v závěru výsledkových listin.

    Vedle Bonhommea, který získal poslední dva tituly, budou na přední příčky pomýšlet také bývalí mistři světa Rakušan Hannes Arch a Američan Kirby Chambliss či Maďar Peter Besenyei.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka