„Jetman“ nad Fudžijamou!

16.11.2013


    Šestého listopadu mohli turisté, které se náhodně vyskytovali v okolí nejvyšší japonské hory a zároveň i svatyně Fudžijamy, spatřit scénu jako z vědeckofantastických filmů či pohádek. Vzduchem kolem nich se pohyboval člověk s křídlem na zádech, létající různými směry. Za ním se ozývalo tiché svištění motorů. Takto vypadal ostrý vstup světoznámého „ jetmana“,Švýcara Yvese Rossyho na asijskou scénu. Rychlostí tři sta kilometrů za hodinu létal čtyřiapadesátiletý rodák ze země pod Alpami svým na zádech upevněným proudovým křídlem velmi pestré letové manévry.    Pozoruhodné ale je, že hora, v zemi nazývaná Fuji-san, bývalá aktivní sopka, jejíž exploze byla naposledy zaznamenána v roce 1707, je považována za svatou a 22. června letošního roku byla UNESCO prohlášena za součást světového kulturního dědictví. „Když nad tak úžasnou horou letíte zcela sám, jen s křídly na zádech, jde o zážitek jiného, velmi nádherného druhu, který je  navíc o něčem jiném, než když nad ní letíte jako pilot, „utěsněný“ v kabině airlineru,“ říká Yves, pilot stíhacích strojů švýcarského letectva i dopravní pilot. “Vyjádřit, jak neskutečně šťastný jsem, že jsem  mohl prožít něco tak obrovského, ani nedokážu. Doufám, že generaci příštích leteckých průkopníků to bude motivovat k tomu, aby uskutečnila i ty své sny, které se na první pohled zdánlivě zdají zcela neuskutečnitelné,“ dodává.

    Velmi zajímavé je, že k uskutečnění svého snu Rossymu stačilo pouhých dvacet dva kilogramů vážící křídlo sestrojené z uhlíkového a kevlarového vlákna, opatřené čtyřmi malými motory Jetcat o tahu každého z nich pouhých dvacet dva kilogramů. Velmi zajímavé, že úroveň jejich tahu, tedy letovou rychlost ovládal ručním ovladačem plynu, směr letu a jeho výšku pak pouhým nakláněním těla. Nejriskantnější část jakéhokoliv letu, přistávací manévr, bez problému zvládl pomoci padáku.

    Připomínat, že se svým neobvyklým „pohádkovým“ křídlem zvládl nejdříve přelet Armelkanal, La Manche, obletěl slavný kopec Corcovado v Rio de Janeiru, zalétl looping kolem balónu Breitling Orbiter a létal i četné spektakulární formace s moderními vojenskými letouny i warbirdy, je již poněkud nadbytečné..

--
Pramen
Jetman-Debut in Asien. Yves Rossy fliegt am Fudschijama in Japan
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka