Nová kniha Nebe, peklo, zem zmapovala osudy první české letušky

18.11.2013


    Praha 17. listopadu (ČTK) - Na začátku prosince vyjde kniha, která mapuje životní i profesní osudy první české letušky Marie Staré. Titul Nebe, peklo, zem od leteckého dispečera Miroslava Jindry není pouhá biografie, ale popisuje i začátky komerčního létání v prvorepublikovém Československu i v poválečném období do nástupu komunistů k moci v roce 1948. Vydá jí nakladatelství Barrister and Principal.

    Marie "Mája" Stará pocházela z Nového Bydžova a k tehdejším Československým státním aeroliniím ji přivedla náhoda v podobě inzerátu. Nastoupila v létě roku 1937 a za první republiky byla jednou z pouhých sedmi letušek, které u ČSA působily.

    Ve svém, v té době exotickém, povolání se dostala do mnoha dobrodružných i nebezpečných situací. Její život byl vykoupen smrtí kolegyně, která zahynula při leteckém neštěstí v letadle, ve kterém původně měla letět ona. Během okupace a války se zapojila do protinacistického odboje a kvůli tomu strávila tři roky v německém vězení.

    Po válce se k aeroliniím vrátila, ale po komunistickém převratu v roce 1948 byla nucena emigrovat. Do své vlasti se už nikdy nepodívala, přesto se o ní nadále zajímala československá státní bezpečnost. Zemřela v roce 1997 v Belgii, kde je i pochovaná.

    Autor knihy Miroslav Jindra (1969) se kolem létání pohybuje prakticky od narození. Pochází z letecké rodiny a svou profesní dráhu začal u ČSA. V současnosti pracuje jako řídící letového provozu. Zajímá se o moderní dějiny, literaturu faktu a lidské osudy spojené s létáním.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka