Írán ukázal své údajně největší bezpilotní letadlo

19.11.2013


    Teherán 18. listopadu (ČTK) - Írán dnes představil údajně největší bezpilotní letoun, který sám vyvinul. Stroj Fotros má podle ministra obrany Hosejna Dehkána dolet 2000 kilometrů a ve vzduchu vydrží až 30 hodin. Může tak pokrýt většinu Blízkého východu, včetně Izraele, upozornily agentury AP a DPA.

RQ-170

    Podle ministra může tento letoun nést až osm raket a lze ho využít i k vědeckým účelům. "Je schopen provádět průzkumné mise a v bojových operacích nést střely vzduch-země," prohlásil Dehkána podle íránské státní tiskové agentury IRNA.

    Nový bezpilotní stroj podle ministra navrhli a vyvinuli vědci z Íránských leteckých závodů, které spadají pod ministerstvo obrany. "Fotros je největší bezpilotní letoun, jaký kdy byl v Íránu postaven," zdůraznil Dehkán, podle něhož Írán dosáhl při výrobě těchto armádních zařízení soběstačnosti.

    Podle agentury DPA se však spekuluje, že stroj vznikl podle amerického bezpilotního letounu typu RQ-170. Jeden takový v prosinci 2011 při průzkumném letu v Afghánistánu kvůli technické chybě vnikl do íránského vzdušného prostoru a zřítil se na východě země. Teherán tehdy všechny žádosti Washingtonu o jeho navrácení odmítl.

    Dehkán při prezentaci letounu konstatoval, že je klíčovým strategickým doplňkem pro vojenské kapacity země a vznikl i navzdory tvrdým sankcím, které mezinárodní společenství uvalilo na Írán kvůli jeho spornému jadernému programu.

    Bezpilotní letoun Fotros navazuje na starší Šáhed-129, kterým měl podle íránských údajů rovněž dolet 2000 kilometrů, ve vzduchu však vydržel maximálně 24 hodin.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka