Katastrofu Boeingu v Kazani zřejmě zavinila posádka

20.11.2013


    Moskva 19. listopadu (ČTK) - Havárii letadla Boeing 737 v ruské Kazani způsobila ztráta rychlosti, která vedla ke střemhlavému pádu a nárazu do země. Uvedli to dnes vyšetřovatelé z Mezistátního leteckého výboru (MAK), kteří příčiny katastrofy zkoumají. Při neštěstí v neděli na kazaňském mezinárodním letišti zahynulo 50 lidí. Veškeré přístroje letounu až do pádu pracovaly podle expertů MAK normálně.

    Pilotům letadla se na první pokus nepodařilo standardně zvládnout přistávací manévr a rozhodli se přistání zopakovat, uvádí zpráva s odvoláním na data získaná z černých skříněk. Spustili motory na plný výkon a snažili se prudce zvýšit letovou hladinu. Přitom ale stroj ztratil rychlost, kterou se posádka snažila znovu získat prudkým klesáním. Ve výšce 700 metrů se klesání změnilo ve střemhlavý let a Boeing pod úhlem 75 stupňů a v rychlosti 450 kilometrů za hodinu narazil do země.

    Od zahájení pokusu o druhé přistání do havárie uběhlo 45 vteřin, uvádí MAK. Žádné poruchy palubních systémů ani pohonných agregátů nebyly při první předběžné analýze odhaleny. Posádka při pokusu o přistání vypnula autopilot a řídila manévr ručně.

    Letadlo Boeing 737-500 provozované regionálními aerolinkami Tatarstan letělo do Kazaně z Moskvy. Bylo 23 let staré, aerolinie Tatarstan ho jako sedmý majitel zakoupily v roce 2008. Při katastrofě zahynulo šest členů posádky a 44 cestujících, včetně dvou dívek ve věku 11 a 15 let a dvou cizinek, Britky a Ukrajinky.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka