USA zvažují, zda povolí používání mobilů v letadlech

22.11.2013


    Washington 22. listopadu (ČTK) - Americká Federální komise pro komunikace (FCC) zvažuje, zda povolí cestujícím při letu používat mobilní telefony pro telefonování a posílání textových zpráv. Minulý měsíc Federální úřad pro letectví (FAA) zmírnil pravidla pro používání elektroniky na palubách letadel.

    Nový návrh jistě vyvolá debatu o technických a sociálních důsledcích. FCC by měla o návrhu hlasovat na svém zasedání 12. prosince. V případě, že návrh projde, začne sbírat připomínky.

    Podle návrhu by měly mít aerolinky možnost se rozhodnout, zda povolí cestujícím během letu telefonovat, posílat textové zprávy, využívat mobilní přenos dat a jiné telefonní služby. Telefony by se mohly používat pouze ve výšce nad 10.000 stop (3048 metrů) a stále by se musely vypínat při vzletu a přistání.

    "Moderní technologie umožňují poskytovat mobilní služby ve vzduchu bezpečně a spolehlivě a je správný čas na revizi našich zastaralých a omezujících pravidel," uvedl předseda FCC Tom Wheeler.

    Odborníci však varují, že cestující nejsou příliš vstřícní k představě, že budou muset naslouchat klábosení jejich sousedů během letu. Aerolinky Delta Air Lines již oznámily, že nedovolí používání telefonů během letu ani v případě, že by to FCC schválila, protože mají informace od zákazníků, že jsou proti. Také United Continental a Southwest Airlines mají od zákazníků informace, že se obávají používání mobilních telefonů na palubě.

    Oznámení FCC přichází jen 16 dní poté, co se jejím novým šéfem stal Wheeler, který dříve lobboval pro mobilní operátory. Návrh uvolnit omezení pro telefonování s nadšením přijal Svaz telekomunikačního průmyslu, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka