Armádní piloti s letadly CASA poletí na cvičení do Španělska

25.11.2013


    Praha 25. listopadu (ČTK) - Čeští armádní piloti dnes odletí do Španělska, aby se od svých kolegů učili využívat přístroje pro noční lety s dopravním letadlem CASA a pracovat s ochranným systémem letounu. ČTK to oznámilo ministerstvo obrany. Češi a Španělé společně absolvují výcvikové lety a vymění si zkušenosti s provozem a údržbou strojů. Letadla CASA jsou španělské výroby, česká armáda disponuje čtyřmi těmito dopravními letouny.    "Vojenský transportní letoun CASA C-295M odletí v rámci výměny letek na letiště Madrid Gefate, domovské letiště španělské 35th Transport Wing," sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Výměnného pobytu vojáků se zúčastní jedenáct českých letců a příslušníků leteckého personálu pod velením podplukovníka Radima Ulricha.

    "Cílem společného výcviku je výměna zkušeností s provozem a údržbou letounu C-295 a dále získání zkušeností s provozem s využitím prostředků nočního vidění NVG a postupů používání systému vlastní ochrany letounu DAS," upřesnil Pejšek.

    Ochranný systém DAS byl nejproblematičtější součástí nákupu čtveřice španělských letadel. Kvůli jeho špatnému fungování obrana žádala od dodavatele finanční i materiální kompenzace. Systém splnil armádní zkoušky v červenci. Od té doby funguje.

    Nákup letadel CASA byl od počátku mnohými odborníky kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů. Kvůli obchodu je vyšetřována bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) a její náměstek Jiří Staněk. Kriminalisté Parkanovou viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka