Čína prý monitorovala letouny USA u sporných ostrovů

27.11.2013

    Peking 27. listopadu (ČTK) - Čínské ministerstvo zahraničí dnes odmítlo australský protest proti nové zóně letecké obrany, kterou Peking zavedl ve vzdušném prostoru nad spornými ostrovy ve Východočínském moři. Informovaly o tom tiskové agentury. Čína zároveň oznámila, že monitorovala celý průlet dvou amerických bombardérů touto oblastí, které v úterý Washington vyslal bez ohledu na čínské hrozby.

    Austrálie v úterý protestovala proti požadavku Pekingu, aby se nad souostrovím, o něž se Čína pře s Japonskem, všechna letadla řádně identifikovala, pokud nechtějí riskovat zákrok čínských sil. "Nezodpovědné poznámky australské strany o čínské identifikační zóně vzdušné obrany ve Východočínském moři jsou naprosto chybné a Čína je nemůže přijmout," uvedl dnes v prohlášení mluvčí ministerstva Čchin Kang.

    Čínské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že kontrolovalo celý průlet dvou amerických bombardérů B-52 nad spornou zónou v úterý večer místního času. Washington vyslal letouny na tréninkovou misi, kterou plánoval již dříve. O průletu přitom Čínu neinformoval.

    Zatímco většina asijských leteckých společností oznámila, že budou Pekingu hlásit své letové plány, než vstoupí do letového prostoru nad spornými vodami, USA, Japonsko a poté i Austrálie proti opatření Číny protestovaly.

    Souostroví, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Ťiao-jü, je obklopeno vodami bohatými na ryby a zřejmě jsou tam i ložiska zemního plynu. Oblastí vedou významné námořní trasy. Konflikt o toto území se vystupňoval loni v září, kdy se Japonsko rozhodlo odkoupit tři z pěti největších ostrovů v souostroví od soukromých vlastníků. To v Číně vyvolalo mohutné protijaponské protesty. 

Zdroj ČTK
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka