Obrana kupuje speciální sady pro letce působící na Sinaji

28.11.2013

    Praha 27. listopadu (ČTK) - Kvůli nasazení českých letadel CASA na Sinajském poloostrově musí ministerstvo obrany nakoupit sady náhradních dílů pro nasazení v nezvyklých klimatických podmínkách. Vybavení poskytne společnost Omnipol, která stojí za dodávkou španělských dopravních letadel do ČR. Firma bude opravovat a podporovat letouny CASA i v příštím roce. Za prodloužení servisního kontraktu obrana zaplatí až 150 milionů korun. Vyplývá to z materiálu ministerstva obrany, který dnes projednala vláda.

    Letoun CASA s 13 českými vojáky odletěl na Sinajský poloostrov na začátku měsíce. V rámci mise Mnohonárodních sil a pozorovatelů (MFO) dohlíží na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem.

    Součástí smlouvy, která začne platit na začátku prosince, je dodávka speciálních servisních sad pro nasazení v zahraničí. Podle ministerstva jsou pro úspěšné působení českých letců na Sinaji klíčové. "Oddělení těchto dodatečných servisních služeb by způsobilo závažnou újmu zadavateli tím, že by došlo k ohrožení provozuschopnosti letadla," zdůvodňuje materiál ministerstva obrany.

    Armáda má k dispozici čtyři letadla CASA španělské výroby. Letouny se na Sinaji budou střídat. Takzvané Deployment Kity s náhradními díly tedy postupně využijí posádky všech nasazených letadel.

    Servisní zakázka navazuje na původní rámcovou smlouvu, kterou obrana uzavřela s Omnipolem. Kritizovaný kontrakt počítal s tím, že úřad vynaloží miliardu korun za servis čtveřice španělských letadel. Vlivem penále, které Omnipol platil za nefunkční systém vlastní ochrany letounů ve formě dodávek náhradních dílů, z ní ministerstvo zatím vyčerpalo méně, asi 450 milionů.

    Obrana také o rok prodloužila servisní smlouvu se společností Airbus S.A.S. na opravu dvou airbusů vládní letky. Za prodloužení kontraktu zaplatí zhruba 80 milionů korun. Ministerstvo původně vypsalo nové výběrové řízení na opravy a servis letounů, ale tendr nakonec zrušilo. Podle materiálu proto, že došly pouze čtyři nepřijatelné nabídky. Nová smlouva bude platit po celý příští rok.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka