Čína vyslala letadla do "své" mezinárodně neuznané letecké zóny

29.11.2013


    Peking/Tokio 28. listopadu (ČTK) - Čína dnes oznámila, že vyslala bojové letouny do takzvané identifikační zóny vzdušné obrany, kterou vyhlásila před několika dny nad spornými ostrovy ve Východočínském moři. Informovala o tom agentura AP. Zpráva přišla poté, co zónou od jejího vyhlášení proletěla vojenská letadla USA, Japonska a Jižní Koreje bez předchozího informování, jak požaduje Peking, i bez jakékoli reakce čínské strany.    Mluvčí vojenského letectva Šen Ťin-kche podle agentury Nová Čína sdělil, že armáda vyslala do zóny k běžné letecké kontrole několik stíhaček a také letoun se systémem včasné výstrahy. Zpráva ale neupřesňuje, kdy přesně stroje v oblasti byly ani zda se střetly s cizími letouny.

    V úterý vyslaly Spojené státy do sporného prostoru dva své bombardéry B-52 na cvičnou misi a Čínu o svých letových plánech neinformovaly. Peking následně pouze sdělil, že průlet amerických bombardérů sledoval. Dnes zónou bez předběžného upozornění prolétly i japonské vojenské letouny a Jižní Korea sdělila, že to provedla i její letadla. Soul přitom Čínu vyzval, aby vyhlášení vzdušné zóny přehodnotila.

    Podle Tokia se v případě japonských letounů jednalo o rutinní pozorovací misi. "(Naše vojenské letouny) pokračují v monitorovacích aktivitách ve Východočínském moři, včetně zmíněné zóny," prohlásil tajemník japonské vlády Jošihide Suga podle agentury Reuters na dnešní tiskové konferenci. Podle něj přelet japonských letounů nevyvolal žádnou mimořádnou reakci ze strany Číny. Tuto oblast pravidelně monitorují plavidla japonského námořnictva a letouny P-3C, dodal Suga.

    Podobně jihokorejská armáda oznámila, že její stroje v tomto týdnu sporným vzdušným prostorem proletěly bez toho, že by předem upozornila Peking. Z čínské strany nebyl zaznamenán žádný pokus zasáhnout.

    Čína v sobotu oznámila, že zahajuje "mimořádná obranná opatření" proti letadlům, která se nebudou řádně identifikovat ve vzdušném prostoru Východočínského moře nad souostrovím, o něž se Peking pře s Tokiem. Japonsko ale vzápětí uvedlo, že tato zóna nemá žádnou platnost, a podobně jako USA proti čínskému kroku diplomaticky protestovalo.

    Odborníci podle AP pochybují o tom, že by Čína byla technicky schopná vynutit si respektování jednostranně vyhlášené zóny, protože nemá patřičný letecký výstražný systém ani kapacity k doplňování paliva za letu. Mnozí jsou ale přesvědčeni, že Peking má v úmyslu dosáhnout uznání této zóny stupňovaným upozorňováním a případnými donucovacími akcemi.

    Mluvčí Šen dnešní lety čínského letectva označil za obranné opatření, které je v souladu s "běžnou mezinárodní praxí". Zároveň uvedl, že čínské armádní letectvo zůstane ve stavu zvýšené pohotovosti a bude chránit vzdušný prostor země.

    Náměstek jihokorejského ministra obrany Pek Sung-čo dnes vyjádřil "hlubokou lítost" nad jednostranným vyhlášením zóny vzdušné obrany ve Východočínském moři. V regionu leží i malý ostrůvek, který je předmětem sporů mezi Soulem a Pekingem, připomněla agentura AFP. "Dali jsme najevo své znepokojení ohledně čínského kroku, který zvyšuje vojenské napětí v oblasti," řekl náměstek.

    Souostroví, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Tiao-jü, je obklopeno vodami bohatými na ryby a zřejmě jsou tam i ložiska zemního plynu. Oblastí vedou významné námořní trasy. Konflikt o toto území se vystupňoval loni v září, kdy se Japonsko rozhodlo odkoupit tři z pěti největších ostrovů v souostroví od soukromých vlastníků. To v Číně vyvolalo mohutné protijaponské protesty.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka