Úřady popřely, že by v pilotní kabině byl syn politika

29.11.2013


    Moskva 28. listopadu (ČTK) - Mezistátní letecký výbor (MAK), který vyšetřuje zřícení ruského boeingu v Kazani, popřel dnes zprávy ruských médií, že prý v pilotní kabině byl syn vysoce postaveného politika, který tam neměl co dělat. Dosavadní poznatky z vyšetřování nehody prý přítomnost cizí osoby v kokpitu nenaznačují.

    "Tato okolnost (přítomnost cizí osoby) se mohla stát příčinou neštěstí," uvedl server newsru.com s odvoláním na vyjádření experta Arkadije Orlova v petrohradské televizi. Údajně oním neznámým u pilotů mohl být syn prezidenta autonomního Tatarstánu, který při neštěstí zahynul spolu s dalšími 49 lidmi na palubě.

    MAK ale toto tvrzení dementoval. "V dané etapě (vyšetřování) nemáme poznatky, že by se v pilotní kabině nacházely cizí osoby. Práce na rozšifrování (černých skříněk) a identifikaci hlasů pokračují," uvedl MAK na svém webu.

    Od zprávy se posléze distancoval i sám Orlov, který si stanici Echo Moskvy postěžoval, že jeho původní vyjádření byla postupně zkomolena až do roviny čirých výmyslů.

    O vlivu přítomnosti nepovolané osoby v kabině na počínání pilotů se hodně spekulovalo už v souvislosti s leteckým neštěstím ve Smolensku, při kterém v roce 2010 zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński.

    Sám MAK za příčinu havárie předběžně označil ztrátu rychlosti v důsledku chyby pilota, který se prý s daným strojem vůbec poprvé pokoušel o opakované přistání.

    Pilotům se podle zprávy MAK na první pokus nepodařilo zvládnout přistávací manévr a rozhodli se přistání zopakovat. Spustili motory na plný výkon a snažili se prudce zvýšit letovou hladinu. Přitom ale stroj ztratil rychlost, kterou se posádka snažila znovu získat prudkým klesáním. Ve výšce 700 metrů se klesání změnilo ve střemhlavý let a Boeing pod úhlem 75 stupňů a v rychlosti 450 kilometrů za hodinu narazil do země.

    Letadlo Boeing 737-500 provozované regionálními aerolinkami Tatarstan letělo do Kazaně z Moskvy. Bylo 23 let staré, aerolinie Tatarstan ho jako sedmý majitel zakoupily v roce 2008. Při katastrofě zahynulo šest členů posádky a 44 cestujících, včetně dvou dívek ve věku 11 a 15 let a dvou cizinek, Britky a Ukrajinky.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka