Na Olomoucku havarovala malá helikoptéra, pilot nepřežil

04.12.2013


    Olomouc 3. prosince (ČTK) - Malá helikoptéra havarovala dnes odpoledne na poli u Štěpánova na Olomoucku. V ultralehkém vrtulníku letěl pouze pilot, který pád nepřežil. Škoda byla předběžně vyčíslena na čtyři miliony korun, řekl ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Příčinu pádu vrtulníku na místě vyšetřovali policisté a experti na letecké nehody.    Helikoptéra spadla zhruba ve 13:30 u Štěpánova do pole za místním hřištěm. Hasiči vrak stroje na poli uhasili a v kabině našli tělo pilota. Policejní mluvčí Josef Bednařík ČTK řekl, že vrtulník řídil sedmačtyřicetiletý muž z Prahy, který s ultralehkým strojem startoval z nedalekých Bohuňovic. Na tamním letišti má základnu firma Mamba Air, která prodává ultralehké vrtulníky a školí piloty.

    Někteří očití svědci vypověděli, že vrtulník měl zřejmě technické problémy, protože hořel už ve vzduchu. Majitel společnosti Mamba Air Ivo Brumar ČTK řekl, že podle jeho informací stroj začal hořet až po dopadu na zem. Příčinou nehody podle něj mohlo být to, že pilot před odletem špatně zajistil dveře, které se ve vzduchu otevřely a narazily do vrtule. Trosky dveří totiž byly nalezeny na poli opodál místa dopadu. "Je to ale zatím jenom moje spekulace, příčiny pádu se vyšetřují," podotkl.

    Linka tísňové pomoci hasičů podle Hošáka přijala krátce před 13:00 několik hlášení o problémech malého vrtulníku nad Štěpánovem. "Dle zjištěných informací se ze stroje ještě za letu kouřilo," podotkl.

    Pilot, který zahynul v kabině vrtulníku, měl namířeno do Benešova. Z Bohuňovic letěl v novém ultralehkém vrtulníku. "Létá tady 80 našich vrtulníků a zatím se nestalo, že by některý z nich kvůli technické závadě spadl a někdo zahynul," řekl Brumar.

    Okolnosti pádu vrtulníku na místě vyšetřovali policisté. Příčiny havárie budou vyšetřovat také odborníci z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Výše škody zatím nebyla vyčíslena.

    Firma Mamba Air má v nabídce tři typy ultralehkých vrtulníků, jejichž cena se pohybuje od 129.000 eur (3,5 milionu korun) do 155.000 eur (4,3 milionu korun). Ročně společnost Mamba Air smontuje a prodá v průměru deset ultralehkých vrtulníků, pro které zajišťuje také servis.

    Havárie vrtulníků jsou v Česku poměrně výjimečné. Nejhorší nehoda vrtulníku v posledních deseti letech na českém území se stala v září 2004. V troskách vojenského vrtulníku Lynx, který se zřítil poblíž letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku, tehdy zahynulo šest britských vojáků, účastníků cvičení Flying Rhino.

    V roce 2004 ještě zahynul pasažér vrtulníku typu Robinson 22, který se zřítil do lesa nedaleko Čeřenic na Benešovsku. V listopadu 2010 spadl na pole nedaleko obce Náklo na Olomoucku malý vrtulník, jehož pilot na místě zemřel. Loni v květnu si havárie vrtulníku vyžádala dva lidské životy poté, co se u obce Šindlovy Dvory na Českobudějovicku zřítil dvoumístný vrtulník typu Robinson 22.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka