V Milovicích na Nymbursku začali stavět sportovní letiště

05.12.2013


    Milovice (Nymbursko) 4. prosince (ČTK) - V Milovicích na Nymbursku začali stavět letiště pro sportovní letadla. V areálu bývalého vojenského letiště má na ploše více než 600 hektarů vzniknout také průmyslová zóna. Během několika měsíců by tam měla začít demolice zchátralých budov, řekli ČTK ředitel firmy RP Mladá, která celý projekt investuje a řídí, Lukáš Zach a starosta Milovic Lukáš Pilc (ODS). Náklady na demolice a rekonstrukci prostor budou více než 200 milionů korun.

Vojenský areál

    "Firma Mladá RP jako zprostředkovatel má pronájem toho prostoru na 40 let, to znamená, že oni jsou ten hnací motor celého projektu, aby sháněli investory. První vlaštovka je firma Valeo, která už začala rekonstruovat jeden prostor, který tam je," řekl Pilc.

    Podle Zacha se začnou firmy do nové průmyslové zóny v areálu bývalého vojenského letiště stěhovat až poté, co budou zbourány stávající zchátralé objekty. "Jestli to dobře dopadne, tak během několika měsíců se začne v Milovicích demolovat. Investice, které už dnes probíhají, jsou z naší strany do malého sportovního letiště, byť status je vnitrostátní veřejné letiště," řekl Zach.

    Rozměry sportovního letiště budou 1200 na 30 metrů. Podle Zacha už je zrekonstruovaná ranvej a připravují se i další prostory. "Vybudovali jsme zázemí k letišti ve formě nějakých buněk, které by byly jako řídicí věž, prostor pro čekání letců na odlet a podobně. To nám zhatil žhář, který nám tu investici spálil během chvíle," dodal Zach. Letiště by mělo být dokončeno do poloviny příštího roku.

    Náklady na rekonstrukci prostor pro letiště a průmyslovou zónu se pohybují kolem 200 milionů korun, další náklady si vyžádá zasíťování pozemku a finální práce.

    V minulosti se v prostoru plánovala vystavět sluneční elektrárna, někteří naopak chtěli prostor ponechat v původním stavu jako památku. "Byly tady velké dohady o kulturních památkách, ale to je nesmysl, musí se to zbourat, vyčistit a přilákat investory," řekl Pilc.

    Město několik let usiluje také o propojení železnice z Prahy na Mladou Boleslav přes Milovice, která by vedla poblíž průmyslové zóny a letiště. Takzvaná Všejanská spojka by podle starosty napomohla nejen průmyslové zóně, ale také by přinesla další možnosti pro zaměstnání a vzdělávání místních. Aby se železnice propojila, musel by se mezi Milovicemi a Čachovicemi postavit osmikilometrový úsek železnice.

    V Milovicích už v roce 2009 elektrizovali trať do Lysé nad Labem za 250 milionů korun. Za posledních 20 let se počet obyvatel středočeského města téměř zdesetinásobil, žije tam kolem 10.000 lidí. Náhlý příliv obyvatel si Milovičtí vysvětlují dostupnými a levnými byty, které se v 90. letech uvolnily po odchodu sovětských vojsk a po zrušení milovického vojenského prostoru.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka