Letecká škola v Kunovicích hlásí nárůst zájemců o studium

06.12.2013


    Zlín 5. prosince (ČTK) - Střední škola letecká v Kunovicích, jejímž zřizovatelem je výrobce letadel Aircraft Industries, registruje vyšší zájem o studium. U maturitního oboru letos narostl počet žáků do prvního ročníku oproti minulým letům o 50 procent a v učebních oborech máme žáků dvojnásobek, řekl dnes novinářům ředitel školy Hynek Horňáček. Potřeby Aircraft Industries však absolventi školy stále pokrývat nestačí.

    Škola má podle ředitele 150 žáků, 100 v maturitním a 50 v učňovských oborech. Do prvního ročníku maturitního oboru, kde se platí školné 500 Kč měsíčně, byla přijata polovina z 60 zájemců. V učňovských oborech má letecká škola v prvním ročníku 20 lidí. "Přitom před pěti lety byl první ročník kvůli kázeňským a prospěchovým problémům rozpuštěn a v dalších letech studovalo učební obory jen kolem deseti lidí," uvedl Horňáček. Dodal, že počet učňů, kteří neplatí žádné školné, by se měl i v dalších letech zvyšovat.

    Škola i proto spolu s Aircraft Industries změnila strategii "náboru". Základním školám nově nabízí exkurze do výroby a dalších strojírenských provozů, které žákům mají pomoci při volbě povolání. "Žáci se mohou podívat, jak funguje letecký průmysl. Podívají se na pracoviště, v jakém prostředí se pracuje, jak moc se pracuje, jestli je to náročné fyzicky a psychicky. Prohlídku si u nás mohou domluvit i rodiče," popsal ředitel kunovické letecké školy.

    Při studiu se učni a studenti také dostávají do provozů, kde je zaučují zkušení pracovníci. Firma finančně motivuje instruktory, ale vydělat si mohou také samotní studenti a učni. Aircraft Industries je motivuje také jinak. Nedávno například dva z nich navštívili největší východoevropský aerosalon v Moskvě. Jejich cesta vzbudila ve škole velký zájem o ruštinu, kterou se nyní jako nepovinný předmět učí 40 procent všech studentů školy.

    Firma Aircraft Industries, která je největším českým výrobcem civilní letecké techniky, totiž patří ruskému těžařskému holdingu UGMK a tamní trh je pro ni zásadní. Do Ruska totiž míří většina jí vyráběných malých dopravních letounů L 410, znalost jazyka je tak pro zaměstnance důležitá.

    Podle generální ředitelky Ilony Plškové Aircraft Industries nyní postrádá kvalifikované pracovníky do řady profesí. Firma v posledních letech kvůli navýšení výrobních kapacit zvyšuje každoročně počet zaměstnanců o desítky. K dnešnímu dni jich má podle Plškové 922, do konce roku by jich mělo být o 11 více a v příštím roce se chystá nábor dalších 75 lidí. Aircraft Industries shání letecké klempíře, mechaniky, frézaře, nýtaře a další dělnické profese, ale i lidi do technického úseku jako jsou třeba výpočtáři nebo analytici.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka