Základna v Náměšti by měla do roku 2018 získat nové vrtulníky

07.12.2013    Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) 5. prosince (ČTK) - Dosluhující bitevní vrtulníky Mi-24/35 by na vrtulníkové základně v Náměšti nad Oslavou měly do roku 2018 nahradit moderní víceúčelové stroje. Kromě bojové činnosti by měly být schopné plnit další úkoly ve spolupráci s integrovaným záchranným systémem. Při dnešním slavnostním nástupu příslušníků nové 22. biskajské základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou to řekl náčelník generálního štábu Armády ČR Petr Pavel.    Základna vznikla kvůli změnám organizační struktury ministerstva obrany a Armády ČR sloučením bývalých základen v Náměšti nad Oslavou a Přerově. Náměšťská základna nyní disponuje 16 dopravními vrtulníky Mi-171Š a deseti bitevními vrtulníky Mi-24/35.

    "Bitevní vrtulníky se budeme snažit udržet v provozu až do konce roku 2018. Pak už by náklady na jejich generální opravy byly vzhledem k jejich stáří neúměrně vysoké," řekl Pavel. Podle vládou schválené koncepce by měly být nahrazeny novými víceúčelovými stroji. "Budou lehčí, víceúčelově použitelné a doufáme, že i levnější," řekl Pavel. Minimálně první část strojů by měla být pořízena do konce roku 2018. Jejich konečný počet podle Pavla záleží na jejich konkrétních schopnostech.

    Základna podle Pavla v současné době nabízí kolem 1200 pracovních míst, zhruba o tři stovky více než před sloučením s přerovským útvarem. "Faktická naplněnost je v současné době kolem 82 procent, někteří vojáci jsou stále ještě ve fázi přechodu z Přerova. Některá místa ani nebudeme schopni naplnit z finančních důvodů," řekl Pavel.

    Hlavními úkoly náměšťské vrtulníkové základny je vedle přepravy materiálu hlavně bojová podpora a další úkoly spojené s přípravou a výcvikem předsunutých leteckých návodčích. Vrtulníky ale podle Pavla plní také některé speciální úkoly, jako je například jejich využití pro celostátní chemickou a biologickou monitorovací síť.

    Podle velitele základny Jiřího Vávry stále ještě 30 až 40 procent zaměstnanců základny dojíždí z Přerova. Větší část z nich si podle něj v budoucnu zajistí ubytování v novém působišti. Práci u armády kvůli reorganizaci nenašly přibližně dvě stovky lidí. Pracovní poměr ukončila také asi stovka občanských zaměstnanců bývalé přerovské základny. V Náměšti se to podle Vávry týkalo jen jednotlivců.

    Starosta Náměšti nad Oslavou Vladimír Měrka neskrývá spokojenost. "Dnešek je velké vítězství. V roce 2003 nám řekli, že základna končí, za deset let je naštěstí všechno jinak," řekl Měrka ČTK. Zrušení základny by pro Třebíčsko, kde je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v Kraji Vysočina, mělo podle Měrky katastrofální důsledky.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka