Británii trápí potíže s letovou kontrolou, stovky letů se ruší

08.12.2013


    Londýn 7. prosince (ČTK) - Technické potíže se systémem letecké kontroly v Británii dnes přinutily velká britská letiště zrušit stovky letů především na linkách po Evropě. Závadu se podařilo odstranit až dnes večer. Oznámil to Národní úřad letecké dopravy (NATS), který řídí letecký provoz nad Británií. Byly zrušeny i čtyři spoje s Českou republikou.

    Technické potíže při neúspěšném přechodu z nočního na denní režim postihly středisko v jihoanglickém Swanwicku, které kontroluje provoz nad jižní Anglií. Druhé kontrolní středisko NATS, které je v Prestwicku ve Skotsku a které řídí letový provoz nad severní částí Británie, funguje normálně.

    NATS uvedl, že problém se sice podařilo odstranit, ale letecký provoz bude dnešními problémy ovlivněn ještě v neděli.

    Potíže mají i spoje s Českou republikou. "U nás se to dotkne čtyř letů, které byly zrušeny. Jde o dva přílety a dva odlety, všechno je to spojení s londýnským letištěm Heathrow," řekla ČTK mluvčí pražského letiště Marika Janoušková.

    Jen na letišti Heathrow letecké společnosti odřekly 228 letů, a to především na kratších evropských linkách. Aerolinky Ryanair dnes zrušily celkem 300 letů. Kromě Heathrow, které je nejrušnějším letištěm v Evropě, mají potíže i další londýnská letiště Gatwick, Stansted a Luton, kde dochází k několikahodinovým zpožděním.

    Problémy ale zprostředkovaně pocítila i další britská letiště v Edinburghu, Manchesteru, Birminghamu, Southamptonu, Cardiffu, Glasgow, Newcastleu, Exeteru a Bournemouthu, která také hlásí zpoždění.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka