Šéf EADS míní, že bez investic nebude EU vyrábět vlastní stíhačky

14.12.2013


    Brusel 13. prosince (zpravodaj ČTK) - Bez investic do vlastního obranného průmyslu si Evropa bude muset svou příští generaci nadzvukových stíhaček koupit v USA nebo na asijském trhu, varoval v deníku Financial Times (FT) generální ředitel koncernu EADS Tom Enders. EU by podle něj také měla věnovat víc prostředků na vývoj vlastního bezpilotního letounu, jinak nepřekoná rozšiřující se propast, která její obranné schopnosti dělí od USA či Izraele.

    Šéf firmy, která v pondělí oznámila propuštění asi 5800 zaměstnanců, se o své názory s vlivným britským deníkem podělil jen týden před prosincovým summitem EU. Ten má být podle programu věnován právě bezpečnostní problematice a obrannému průmyslu, tato témata však nejspíš výrazně zastíní zahraničněpolitický vývoj okolo Ukrajiny a především stále chybějící dohoda o některých významných částech vznikající bankovní unie.

    Ender dal ve FT jasně najevo, že není, pokud se závěrů summitu týká, "přespříliš optimistický". Podle něj především různé národní zájmy unijních států podkopávají snahy o koordinovanou spolupráci v obranném průmyslu.

    Evropští politici prý musí rozhodnout, jak důležitá pro něj je další existence evropského obranného průmyslu. "Má být významný, nebo je to zboží, u kterého si řeknete: OK, fajn, na světě je spousta lidí, kteří to umí vyrobit?", otázal se šéf EADS v rozhovoru s deníkem.

    Také jiný významný ředitel firmy z oboru v rozhovoru pro FT podotkl, že sledovat potíže evropského obranného průmyslu je jako "dívat se na autonehodu ve zpomaleném záběru".

    V listopadu o problematice obranného průmyslu a právě bezpilotních letadel hovořili při přípravě na nynější summit ministři obrany zemí EU. Česko tehdy podepsalo přistoupení k programu evropského bezpilotního stroje.

    Obrana je výlučně záležitostí členských zemí, ale Evropská unie se v posledních letech snaží podporovat evropský zbrojní sektor, který zaměstnává 400.000 lidí a nepřímo je na něj napojeno v EU dalších 960.000 pracovních míst. Loni měl evropský zbrojní průmysl obrat 96 miliard eur (2,5 bilionu korun).

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka