Před 75 lety zahynul ruský letec Valerij Čkalov

14.12.2013


    Moskva/Praha 14. prosince (ČTK) - V pouhých 34 letech zahynul před 75 lety, 15. prosince 1938, při zalétávání prototypu stíhačky Polikarpov I-180 legendární ruský letec Valerij Čkalov. Byl "pilotem od Boha" a v Rusku možná navždy zůstane pilotem číslo jedna.

    Čkalov se narodil ve vesnici Vasiljevo (dnes Čkalovsk) v Nižněnovgorodské oblasti. Pracoval jako dělník a topič, od roku 1919 dobrovolně sloužil v Rudé armádě jako letecký mechanik. Jako zkušební pilot zalétával více než 70 typů letadel a vysokou pilotáž obohatil o nové akrobatické prvky. Zbožňovaným miláčkem celého národa se však stal díky dvěma dálkovým transarktickým letům. Oba lety, přirozeně bez mezipřistání, absolvoval společně s druhým pilotem Georgijem Bajdukovem a navigátorem Alexandrem Beljakovem na letounu ANT-25.

    V červenci 1936 překonali během 56 hodin trasu Moskva - Země Františka Josefa - Petropavlovsk-Kamčatskij - ostrov Udd (dnešní Čkalov) dlouhou 9374 kilometrů. Ještě slavnější let podnikli o 11 měsíců později - jako vůbec první na světě absolvovali let ze Sovětského svazu do Spojených států přes severní pól. Odstartovali z Moskvy a přistáli ve Vancouveru ve státě Washington; do předpokládaného cíle, San Franciska, se jim však kvůli docházejícím zásobám paliva a vody doletět nepodařilo. Ve vzduchu strávili 63 hodin a 16 minut a překonali vzdálenost 8504 kilometrů, které však nejrůznější okliky prodloužily na 9130 kilometrů. Jméno tohoto statečného a neohroženého letce nese nejen celá řada geografických útvarů, ale například i planetka číslo 2692 a minerál (čkalovit).

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka