Kraj ustavil komisi proti rozšíření letiště ve Vodochodech

17.12.2013


    Praha 16. prosince (ČTK) - Středočeský kraj ustavil komisi, která posoudí možnosti, jak by se dalo legislativní cestou zabránit rozšíření letiště ve Vodochodech. Jsou v ní zástupci obcí, kraje a občanských sdružení, sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.

    Členy komise se stali předseda občanského sdružení Klidná Bášť Petr Utěkal, člen občanského sdružení Pro život v Dolanech Petr Stulík, zástupce obce Dolany Dimitrij Hálkov, starostka Panenských Břežan Ljuba Loukotová, starosta Líbeznic Martin Kupka, hejtman Josef Řihák a jeho náměstek Marek Semerád. Komise bude poradním orgánem krajské rady.

    Ministerstvo životního prostředí na konci října v rámci řízení EIA souhlasilo s rozšířením letiště ve Vodochodech, které leží na sever od Prahy. Vymínilo si však 124 podmínek, které jsou nezbytné pro zachování životního prostředí a ochrany obyvatel před hlukem. Proti vzniku letiště bojují občanské iniciativy a nesouhlasí s tím ani Středočeský kraj.

    MŽP v podmínkách, které musí investor rozšíření letiště splnit, uvedlo například dostavění přivaděče na dálnici D8, omezení počtu startů a přistání letadel nebo rozměry strojů, které bude moci vodochodské letiště přijímat. Za rok podle úřadu může letiště odbavit 35.000 startů a přistání, což je zhruba čtvrtina objemu odbavených strojů na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni.

    Letiště Vodochody patří do skupiny Aero, kterou ovládá společnost Penta. Aero ho koupila od státu na začátku roku 2007 za tři miliardy korun. Na letišti chce v budoucnu odbavovat ročně 3,5 milionu cestujících hlavně nízkonákladových aerolinií, nepravidelných a privátních letů. Fungovat by začalo nejdříve v roce 2016.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka