Po pardubickém hřbitově povede aviatická stezka

18.12.2013


    Pardubice 18. prosince (ČTK) - Ke hrobům osobností počátků letectví provede návštěvníky městského hřbitova v Pardubicích aviatická stezka. Lidé tak lépe najdou hroby prvního českého aviatika Jana Kašpara, letce Eugena Čiháka a mecenáše letectví barona Artura Krause. ČTK to řekl předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk.

    "Na městských hřbitovech je pochováno více osobností, které stály u zrodu české aviatiky. Kromě Jana Kašpara je to i jeho bratranec Eugen Čihák či ředitel letů baron Artur Kraus. Proto jsme se rozhodli připravit aviatickou stezku po stopách těchto průkopníků létání," řekl Kotyk.

    Společnost už získala darem peníze, aby stezku mohla zhotovit. V letošním roce se jí podařilo díky darům dokončit opravy hrobky Jana Kašpara, která byla dlouhá léta v neutěšeném stavu. Hroby Eugena Čiháka a Artura Krause na renovaci teprve čekají.

    Zatímco Kašpar je dnes synonymem počátků aviatiky, na jeho bratrance a spolupracovníka Čiháka se spíš zapomnělo. Přitom i on má podíl na rozvoji letectví. Letadla konstruoval a byl mezi prvními, kterému se podařilo s motorovým letadlem vzlétnout.

    Kašpar jej zastínil svým 121 kilometrů dlouhým letem z Pardubic do pražské Chuchle, let uskutečnil v květnu 1911. Díky Kašparovi se Pardubice staly "hlavním městem české aviatiky". Byl to však hlavně Čihák, který nadále pořádal populární veřejné lety, díky nimž si město neformální označení do první světové války udrželo. Kašpar totiž po dvou letech přestal prakticky létat.

    Významnou osobností Pardubic byl i baron Artur Kraus. Nadšený inovátor a sportovec vybudoval lidovou hvězdárnu nebo organizoval první tenisový turnaj. Byl i nadšeným fanouškem létání. Po vlastních nepovedených pokusech s ornitoptérou, tedy mávacím letadlem napodobující ptačí křídla, se stal ředitelem letů Jana Kašpara. Příští rok si město připomene 190. výročí jeho narození, k této příležitosti se bude konat řada akcí pod názvem Rok Artura Krause.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka