Letecká společnost SAS vytvořila první roční zisk od roku 2007

19.12.2013


    Stockholm 19. prosince (ČTK) - Skandinávská letecká společnost SAS vytvořila za poslední finanční rok první celoroční zisk od roku 2007. Přepravce dnes podle agentury Reuters předpověděl, že v černých číslech zůstane i v tomto finančním roce, který začal v listopadu.

    Zisk SAS před zdaněním dosáhl 433 milionů švédských korun (SEK, 1,3 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 3,25 miliardy SEK v předešlém roce. V posledním čtvrtletí firma vydělala 442 milionů SEK hrubého.

    SAS, kterou z 50 procent vlastní vlády Švédska, Norska a Dánska, se řadu let potýká s přebytkem přepravních kapacit a konkurencí nízkorozpočtových přepravců. K zisku se vrátila díky sérii restrukturalizačních programů.

    Šéf SAS Rickard Gustafson uvedl, že pokud se nestane něco nepředvídatelného, zůstane společnost v zisku i v tomto roce. Dodal ale, že vzhledem k ostré konkurenci a stále nepříliš příznivé ekonomické situaci bude první čtvrtletí "mimořádně slabé".

    SAS uvedla, že splnění finančních cílů posledního plánu restrukturalizace se opozdí. Plán předpokládá zvýšení provozní marže do roku 2014/15 nad osm procent. Za poslední rok měla SAS provozní marži 3,3 procenta.

    Loni se SAS potácela na pokraji bankrotu. Přesvědčila ale banky a vlastníky, aby jí poskytli finanční injekci výměnou za plán rozsáhlého odprodeje aktivit a snížení mezd.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka