Pilot zříceného mosambického letounu prý havaroval záměrně

23.12.2013


    Maputo 22. prosince (ČTK) - Pilot mosambického letounu, který se 29. listopadu zřítil na severovýchodě Namibie, havaroval záměrně. Vyplývá to z prvních předběžných závěrů vyšetřování, uvedla agentura AFP. Tragédii nepřežil nikdo ze 34 lidí na palubě.    Záznam z černých skříněk letadla ukázal, že pilot Herminio dos Santos Fernandes měl "jasně v úmyslu" s letadlem spadnout, uvedl na tiskové konferenci Joao Abreu z mozambického úřadu pro civilní letectví. "Důvod tohoto činu není znám a vyšetřování nadále probíhá," dodal Abreu.

    Stroj typu Embraer SA 190 na lince TM470 vzlétl z mosambické metropole Maputo v pátek 29. listopadu dopoledne a po zhruba třech a půl hodinách letu měl dorazit do angolského hlavního města Luandy. Tam ale letadlo v předpokládaný čas nepřistálo, a tak úřady zahájily pátrání.

    Podle Abreua se pilot letadla zavřel v kokpitu a druhého velícího důstojníka tam nechtěl pustit. Na žádné výzvy, aby se svým chováním přestal, nereagoval.

    Na palubě letadla bylo 28 cestujících a šest členů posádky. Mosambické aerolinky na svých internetových stránkách uvedly, že mezi pasažéry bylo deset Mosambičanů, devět Angolanů, pět Portugalců a po jednom občanovi Francie, Brazílie a Číny. Nehoda je považována za nejhorší letecké neštěstí v Mosambiku od roku 1986, kdy se zřítilo letadlo s tehdejším mosambickým prezidentem Samorou Machelem a zahynulo celkem 34 lidí.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka