Před 45 lety poprvé vzlétl nadzvukový dopravní letoun Tu-144

30.12.2013


    Moskva/Praha 30. prosince (ČTK) - Přesně před 40 lety, 31. prosince 1968, odstartoval z letiště v Žukovském nedaleko Moskvy ke své první zkoušce nadzvukový dopravní letoun Tu-144. Stroj s imatrikulací CCCP-68001 pilotovali Eduard Jeljan s Michajlem Kozlovem, kteří po 38 minutách bezpečně přistáli. Budoucnost letadla i celého nadzvukového dopravního létání ale byla méně zářivá, než se v té době zdálo, Tupolevův stroj nakonec sloužil hlavně pro přepravu pošty či jako létající laboratoř.    Od "panenského letu" do nasazení na linky totiž uběhlo sedm let, během kterých se konstruktéři jen obtížně vyrovnávali například s velkou spotřebou paliva. Pověsti letadla, jež mělo konkurenci jen v britsko-francouzském Concordu, nepomohla ani havárie na pařížském aerosalonu v červnu 1973. Při předváděcím letu se tehdy Tu-144 při vybírání prudkého klesání rozlomil a v jeho troskách zemřelo 14 osob. Nakonec se ale nadzvukové "tučko" přeci jen dostalo do služby Aeroflotu.

    Trvala ale jen krátce, od prosince 1975 do května 1978, kdy při zkušebním letu jednomu stroji praskl přívod paliva a při nouzovém přistání přišli o život dva členové posádky. Následně byly zakázány lety s cestujícími, které přitom na lince mezi Moskvou a tehdejší Alma-Atou začaly teprve na podzim 1977 (do té doby letadla vozila náklad a poštu). K 3284 lidem, kteří na palubě Tu-144 zažili supersonické cestování, už nikdy nepřibyli další. V 90. letech ale ještě stroj sloužil jako létající laboratoř americké NASA i několika soukromým firmám.

Zdroj ČTK

FOTO: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka