Pád vrtulníku na Olomoucku vyšetřují letečtí experti i policie

10.01.2014


    Olomouc 9. ledna (ČTK) - Tragickou prosincovou nehodu ultralehkého vrtulníku u Štěpánova na Olomoucku vyšetřuje policie pro podezření z usmrcení z nedbalosti. Trosky letadla společně s leteckými experty zkoumají odborníci z kriminalistického ústavu. Výsledky vyšetřování hodlají pracovníci Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod zveřejnit na jaře. Pád stroje pilot nepřežil, škoda byla předběžně vyčíslena na čtyři miliony korun.

    "Na technické analýze trosek současně s námi pracuje i kriminalistický ústav. Nedokážeme nyní říci, jak dlouho jim to bude trvat, mají i jiné složitější úkoly. To nás omezuje. Přislíbili nám ale, že se budou snažit co nejrychleji, a chtěli by to do tří měsíců vyřešit," řekl dnes ČTK Josef Bejdák z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Podotkl, že policie si žádost o souběžné vyšetřování podala hned na místě.

    Krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková dnes ČTK potvrdila, že se policisté případem zabývají. "Předáno to bylo ke zkoumání Kriminalistickému ústavu v Praze, vyšetřujeme to pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti. Trvat to bude řádově několik měsíců," uvedla mluvčí.

    Experti na letecké nehody sbírají podklady týkající se dokumentace, zkušeností pilota, fotografie i další záznamy z videí a informace od svědků. "Předpokládám, že bychom na jaře mohli zprávu vydat," řekl Bejdák. Příčinu pádu podle něj zatím nelze určit s tím, že je tam více okolností.

    Helikoptéra se zřítila na začátku prosince u Štěpánova na pole. Hasiči vrak stroje na poli uhasili a v kabině našli tělo pilota. Podle policie vrtulník řídil sedmačtyřicetiletý muž z Prahy, který s ultralehkým strojem startoval z nedalekých Bohuňovic. Na tamním letišti má základnu firma Mamba Air, která prodává ultralehké vrtulníky a školí piloty. Majitel společnosti Ivo Brumar ČTK tehdy řekl, že podle jeho informací stroj začal hořet až po dopadu na zem. Příčinou nehody podle něj mohlo být to, že pilot před odletem špatně zajistil dveře, které se ve vzduchu otevřely a narazily do vrtule. Trosky dveří totiž byly nalezeny na poli opodál místa dopadu. Dodal však, že je to jen jeho spekulace.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka