Bítešská PBS rozšířila halu na výrobu letecké techniky

17.01.2014


    Velká Bíteš (Žďársko) 16. ledna (ČTK) - První brněnská strojírna (PBS) ve Velké Bíteši kvůli rostoucím zakázkám rozšířila halu pro výrobu letecké techniky. Přístavbu, která stála 16 milionů korun, dnes požehnal kardinál Dominik Duka. Novostavba bude z části vyhrazena pracovníkům, kteří se podílejí na kompletování dílů. Kanceláře v ní budou mít vývojáři a konstruktéři, bude tam rovněž školicí středisko pro zákazníky, které má PBS v mnoha zemích světa.

    Duka při slavnosti připomněl, že ve strojírenství strávil 20 let. Nejprve před studiem teologie a když mu komunistický režim zakázal vykonávat práci kněze, tak byl do 31. ledna 1990 pracovníkem oborového podniku Škoda.

    PBS jako jediná v Česku vyvíjí a vyrábí letecké motory pro malé letouny a vrtulníky. Velkou část výrobního programu letecké divize představují pomocné energetické jednotky, které se ve velkých vrtulnících používají ke startování hlavního motoru, a také klimatizační systémy. "Dneska už dodáváme do celého světa - do Číny, Ruska, USA, Brazílie....," řekl ČTK generální ředitel společnosti Milan Macholán. V podniku zaměstnávajícím 760 lidí po rozšíření haly vzniknou dvě desítky nových pracovních míst. Školicí středisko bude vybaveno funkčními modely v Bíteši produkované letecké techniky. Pracovníci z odběratelských firem se je tam mohou naučit obsluhovat. "Aby ten výrobek poznali a pak ho dokázali ošetřovat a dělat preventivní prohlídky, které se na tom letadle nebo vrtulníku musí dělat," vysvětlil Macholán.

    PBS se specializací na točivé stroje působí v řadě oborů, mezi něž patří i energetika, dopravní technika, ekologie a zdravotnictví. Divize letecké techniky roste nejrychleji a na obratu podniku se už podílí více než polovinou. Celkové tržby společnosti vloni podle předběžných údajů stouply zhruba o 100 milionů korun na 1,2 miliardy Kč.

    Roční investice PBS v posledních třech letech pravidelně převyšují 200 milionů korun. Týkají se vývoje výrobků a nákupu nových technologií, další díl peněz plyne do zateplování a opravy budov. Nový provoz byl přistavěn naposled v roce 2008, a to pro divizi přesného lidí. Další přístavbu u této divize kvůli rostoucím zakázkám podnik připravuje.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka