Na troskách polského letounu ze Smolenska nejsou stopy výbušnin

18.01.2014


    Varšava 17. ledna (ČTK) - Na úlomcích trosek polského vládního letounu, který havaroval v dubnu 2010 v ruském Smolensku, se nenašly žádné stopy výbušnin. Podle polských médií o tom dnes informovala polská vojenská prokuratura na základě pečlivé analýzy provedené experty centrální kriminalistické laboratoře.

    Zkoumané úlomky pocházejí z místa neštěstí, při němž zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a dalších téměř sto členů vládní delegace. Experti rovněž analyzovali vzorky získané při obdukci exhumovaných těl obětí letecké katastrofy.

    Vyšetřovatelé havárie nařídili nové analýzy poté, co varšavský deník Rzeczpospolita v říjnu 2012 napsal, že na částech vraku havarovaného stroje Tu-154 se našly stopy nitroglycerinu a trotylu. Šéf vojenské prokuratury Jerzy Artymiak tehdy sdělil, že specialisté centrální kriminalistické laboratoře vybavení moderními detektory našli na křídlech a na sedačkách četné stopy materiálu podobného výbušninám.

    Toto sdělení podnítilo u části polské veřejnosti podezření, že neštěstí mají na svědomí Rusové, a zazněly požadavky na nové, důkladnější vyšetření události. Artymiak nicméně už tehdy v parlamentu zdůraznil, že zjištění podezřelé látky ještě nedokazuje přítomnost výbušné látky.

    Na příčinách katastrofy se zatím ruští a polští vyšetřovatelé úplně neshodli. Ruští odborníci tvrdí, že havárie byla jednoznačně důsledkem chybné pilotáže, podle polské strany se na neštěstí podepsal i chatrný stav ruského letiště.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka