Orbán věnoval exprezidentu Schusterovi k narozeninám letadlo

18.01.2014


    Košice 17. ledna (ČTK) - Maďarský premiér Viktor Orbán věnoval bývalému slovenskému prezidentovi Rudolfu Schusterovi k narozeninám dar, který si osmdesátiletý politik dlouho přál: dopravní letadlo sovětské výroby Il-18. Orbán mu části stroje, který kdysi vozil elitní komunistické politiky, předal tento týden při návštěvě Košic. Do místního leteckého muzea chce Schuster stroj umístit, až z Maďarska dorazí celý, informoval online deník Sme.sk.

    Schuster, který zastával úřad slovenského prezidenta v letech 1999 až 2004, je velkým fanouškem letectví a před dvěma desetiletími stál u zrodu košického muzea. O víceúčelové turbovrtulové letadlo Iljušin-18 požádal Orbána, když byl na premiérovo pozvání v Maďarsku na návštěvě.

    Více než 35 metrů dlouhý letoun vyráběli v tehdejším Sovětském svazu od 50. do konce 70. let minulého století. Stroj s kapacitou okolo stovky cestujících využívali rovněž politici včetně sovětských komunistických vůdců. Létal jím i sám Schuster jako košický primátor a poslanec Slovenské národní rady za dob Československa. "Tohle je především dárek městu Košice. Takové letadlo se už nedá nikde sehnat. Bude to největší exponát v leteckém muzeu," citoval Schustera zpravodajský web aktuality.sk.

    Nefunkční letoun vážící téměř 35 tun, který nyní po kusech míří do Košic, dlouhá léta stál jako turistická atrakce u vesnice Abda nedaleko slovenských hranic.

    Schuster zatím díky svým politickým kontaktům získal pro muzeum 16 strojů a expozici chce dále rozšiřovat. "Pracujeme i na dalších přírůstcích, chtěl bych získat z Německa stíhačku Tornádo. Napsal jsem paní kancléřce Merkelové dopis, odpověděla, doufám, že to vyjde," řekl Schuster Sme.sk.

    Letouny Il-18 sloužily u všech leteckých společností někdejšího socialistického bloku ve velkém množství a po dlouhou dobu. Československé aerolinie je využívaly od začátku 60. let do roku 1990, a to jak na vnitrostátních, tak i zahraničních linkách.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka