Letečtí dispečeři v Německu chystají na 29. ledna stávku

19.01.2014

 

    Frankfurt 18. ledna (ČTK) - Letečtí dispečeři v Německu plánují 29. ledna hodinovou stávku. Chtějí tak podpořit očekávanou celoevropskou stávku, která by mohla způsobit výrazné narušení letecké dopravy. Oznámil to dnes šéf odborového svazu dispečerů GDF Matthias Maas. 

 

    Odborářská ústředna dispečerů řízení letového provozu Evropské unie ATCEUC, která zastupuje 14.000 leteckých dispečerů ve 28 evropských zemích, tento týden obnovila plán na stávku proti plánovaným změnám v leteckém provozu navrhovaným Evropskou komisí. Podle dispečerů mohou návrhy ohrozit bezpečnost. 

 

    "Plánujeme hodinovou stávku na podporu akce," řekl agentuře Reuters Maas. Dodal, že letečtí dispečeři v Německu nemohou udělat víc, protože jinak riskují, že proti nim budou podniknuté právní kroky. GDF se podle Maase sejde příští týden, aby dojednala přesné načasování stávky. 

 

    ATCEUC původně plánoval celoevropskou stávku v říjnu. Nakonec ji odložil, protože EK naznačila, že je ochotná svůj plán znovu projednat. Tento týden však ATCEUC vyzval své členy ke společné akci 29. ledna, protože podle něj je nový návrh EK ještě více nereálný. 

 

    Během stávky nebudou moci žádná civilní letadla létat přes německý vzdušný prostor. Zatím není jasné, kolik letů by mohla stávka ovlivnit. 

 

    Evropská komise chce sjednotit vzdušný prostor nad unií. Záměr Evropské komise by měl zkrátit letové vzdálenosti a ušetřit evropským aerolinkám miliardy eur ročně. Odbory v tom však vidí bezpečnostní rizika a obávají se rušení pracovních míst.

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka