Polské aerolinky LOT letos chtějí získat nového investora

22.01.2014


    Varšava 21. ledna (ČTK) - Ztrátová polská státní letecká společnost LOT chce v letošním roce získat nového strategického investora prostřednictvím navýšení kapitálu. Uvedl to dnes podle agentury Reuters generální ředitel podniku Sebastian Mikosz.

    Firma hledá nového investora již řadu let, její snahu však podkopávají špatné hospodářské výsledky a ostrá konkurence. Mikosz nicméně upozornil, že aerolinkám se nyní daří ztráty postupně snižovat.

    "Hledáme kandidáty, kteří by koupili nové akcie LOT pocházející z navýšení kapitálu," řekl Mikosz. Popřel zprávy polských médií, že společnost LOT by v rámci privatizace mohla být sloučena s provozovatelem varšavského letiště. Polská vláda v aerolinkách vlastní zhruba dvě třetiny akcií.

    Mikosz nedávno předpověděl, že aerolinky se již letos vrátí k provoznímu zisku, který by se měl pohybovat kolem 20 milionů zlotých (132 milionů Kč). Zdroj agentury Reuters minulý měsíc uvedl, že LOT dostane od americké strojírenské firmy Boeing 100 milionů zlotých jako odškodné za nucenou odstávku letounů 787 Dreamliner.

    Polský parlament loni schválil návrh zákona, který otevírá cestu k privatizaci společnosti LOT. Podle nového zákona již stát nebude muset v aerolinkách držet majoritu, jak tomu bylo doposud. Česká vláda loni v dubnu prodala 44procentní podíl v Českých aeroliniích korejské společnosti Korean Air za 67,5 milionu korun.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka