Pražskému letišti vloni přibylo 1,5 procenta cestujících

24.01.2014


    Praha 23. ledna (ČTK) - Pražskému Letišti Václava Havla vloni přibylo 1,5 procenta cestujících. Největší letiště v Česku odbavilo téměř 11 milionů lidí. Letišti vzrostl počet lokálních pasažérů, kteří na pražské letiště letí jako do cílové destinace. Ubylo naopak lidí, kteří v Praze přestupují na jiné lety, uvedlo v tiskové zprávě letiště.

    "V loňském roce se v našich výsledcích projevilo oživení trhu letecké přepravy v Evropě, zároveň jsme aktivní obchodní politikou získali další aerolinky i nové destinace. Kromě toho trvá zájem zahraničních cestujících o Prahu," uvedl Jiří Pos, ředitel Letiště Praha. Během loňska pokračoval trend nárůstu lokálních cestujících, kterých meziročně přibylo o 3,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2010 se počet cestujících, kteří v Praze let začínají, nebo do města přilétají, zvýšil o 14 procent, dodal Pos.

    V průběhu roku 2013 z Prahy létalo 52 dopravců na pravidelných linkách do celkem 118 destinací. Nejvíce cestujících směřovalo do Velké Británie, Ruska, Německa, Francie a Itálie. Letadla z Prahy nejčastěji směřovala na letiště Charles de Gaulle v Paříži, moskevské Šeremetěvo a na letiště ve Frankfurtu, Amsterdamu a na londýnské Heathrow.

    Nejvíce cestujících na pražském letišti přepravily České aerolinie, které s téměř 2,8 milionu přepravených pasažérů měly asi čtvrtinový podíl na celkovém počtu cestujících. Na druhém místě skončil soukromý dopravce Travel Service se zhruba 1,7 milionu cestujících, následovaný aerolinkami easyJet (3. místo: 846 tisíc cestujících) a Lufthansou (4. místo: 730 tisíc pasažérů).

    Zatímco počet přepravených cestujících v loňském roce rostl, množství odbavených letadel se meziročně snížilo o 2,23 procenta. Zdánlivý rozpor pražské letiště vysvětluje vzrůstající velikostí přilétajících strojů a zvyšující se průměrnou obsazeností letadel. Ta v loňském roce podle statistik létala v průměru obsazená ze 73 procent, což proti roku 2012 představuje nárůst o 1,2 procentního bodu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka