Středočeský kraj chce jednat s novými ministry o Vodochodech

25.01.2014


    Praha 24. ledna (ČTK) - Zástupci Středočeského kraje a obcí protestujících proti rozšíření letiště ve Vodochodech chtějí jednat s novými ministry životního prostředí a dopravy. Na setkání by jim chtěli předat návrh na zrušení stanoviska o vlivu stavby na životní prostředí (EIA) a vyhlášení hlukového pásma pro letiště, sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.

    Záměr vyvolat jednání s novými ministry vyplynul ve čtvrtek z prvního zasedání pracovní komise, která posuzuje možnosti, jak by se dalo rozšíření letiště ležícího severně od Prahy legislativní cestou zabránit. V komisi jsou zástupci obcí, kraje a občanských sdružení. Hejtman Josef Řihák (ČSSD) se chce na nové ministry obrátit s žádostí hned poté, co vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) získá důvěru Poslanecké sněmovny. Setkání by se mohlo uskutečnit na přelomu února a března.

    "Předběžně by na programu měl být návrh, aby ministerstvo životního prostředí revokovalo své rozhodnutí a zamítlo studii EIA, kterou vloni na podzim schválilo. S novým ministrem dopravy chceme jednat o vyhlášení hlukového pásma pro letiště ve Vodochodech," uvedl Řihák.

    Ministerstvo životního prostředí loni v říjnu v rámci řízení EIA souhlasilo s rozšířením letiště. Vymínilo si však 124 podmínek, které jsou nezbytné pro zachování životního prostředí a ochrany obyvatel před hlukem. V podmínkách, které musí investor splnit, uvedlo například dostavění přivaděče na dálnici D8, omezení počtu startů a přistání letadel nebo rozměry strojů, které bude moci letiště přijímat. Za rok podle úřadu může letiště odbavit 35.000 startů a přistání, což je zhruba čtvrtina objemu odbavených strojů na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni.

    Letiště Vodochody patří do skupiny Aero, kterou ovládá společnost Penta. Aero ho koupila od státu na začátku roku 2007 za tři miliardy korun. Na letišti chce v budoucnu odbavovat ročně 3,5 milionu cestujících hlavně nízkonákladových aerolinií, nepravidelných a privátních letů. Fungovat by začalo nejdříve v roce 2016.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka