Světová letecká jednička American Airlines měla čtvrtletní ztrátu

29.01.2014


    New York 28. ledna (ČTK) - Největší světová letecká společnost American Airlines Group skončila ve čtvrtém čtvrtletí s čistou ztrátou dvě miliardy dolarů (40,2 miliardy Kč). Ztrátu způsobily náklady reorganizace mateřské společnosti původních American Airlines v rámci bankrotového režimu a její fúze s US Airways, z níž skupina minulý měsíc vznikla. Plyne to z dnešního sdělení společnosti.

    Údaje zahrnují výsledky AMR, což je mateřská společnost původních American Airlines, za celé čtvrtletí a výsledky US Airways do 9. prosince, kdy se obě firmy spojily. Kdyby se sečetly výsledky obou přepravců za celé čtvrtletí a odečetly jednorázové náklady, dosáhl by zisk skupiny 436 milionů dolarů ve srovnání se stejně kalkulovaným profitem 42 milionů USD o rok dříve. Podle agentury AP očištěný výsledek na akcii mírně překonal průměrný odhad analytiků.

    Obě aerolinky zveřejnily dohodu o fúzi loni v únoru a na cestě za spojením musely překonat silné námitky amerických antimonopolních úřadů. Pro AMR byla fúze cestou k opuštění režimu soudní ochrany před věřiteli, do nějž vstoupila v listopadu 2011.

    Spojení American Airlines a US Airways bylo vyvrcholením vlny fúzí a akvizic, v níž vznikly čtyři společnosti, které nyní ovládají přes 80 procent amerického trhu letecké dopravy. Společnosti American Airlines Group, Delta Air Lines, United Airlines a Southwest Airlines jsou také s velkým náskokem největšími přepravci na světě.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka