Dispečeři budou protestovat proti monopolu na správu radarů

29.01.2014


    Praha 28. ledna (ČTK) - Evropská unie plánuje zvýšit vliv leteckých dopravců na nákupy techniky a dalších zásadních investic důležitých pro řízení letového provozu a zároveň chystá monopol několika málo firem, které mají po celé EU spravovat radary sloužící pro řízení letadel. To podle dispečerů správu těchto systémů nezlevní, ale naopak zdraží, řekl ČTK prezident Odborové organizace řídících letového provozu Stanislav Mrázek. Proti zavedení projektu Jednotného evropského nebe, které má tyto změny umožnit, budou tuzemští letečtí dispečeři společně s kolegy z dalších zemí unie protestovat ve čtvrtek.

    "Předpokládá se, že v rámci Evropy vzniknou dvě, tři firmy, které zvítězí v celoevropském tendru, a od nich si budou takzvané podpůrné služby nakupovat jednotlivá řízení provozu po celé Evropě," uvedl Mrázek. Mezi tyto podpůrné služby se řadí technická správa zařízení, které letečtí dispečeři využívají, a dále například poskytování meteorologických informací. Ty na rozdíl od správy radarových zařízení Řízení letového provozu (ŘLP) nezajišťuje vlastními silami, ale nakupuje je od Českého hydrometeorologického ústavu.

    Správa radiolokačních systémů je pro fungování řízení provozu životně důležitá a pokud se jí budou muset jednotlivé podniky v Evropě vzdát ve prospěch soukromých firem, jde podle Mrázka o potenciální bezpečnostní ohrožení provozu. Dispečeři rovněž nevěří tomu, že opatření tyto služby dokáže zlevnit. "Ve chvíli, kdy to budou provádět dvě nebo tři firmy pro celou Evropu, kdo je donutí, aby si za to neúčtovaly více než doposud," dodal šéf dispečerských odborů.

    Dalším bodem, proti kterému dispečeři protestují, je snaha prosadit větší vliv leteckých dopravců na investice v jednotlivých organizacích řízení provozu. V současnosti se dopravci účastní jednání o cenách za navigační služby. Nově by se ale měli účastnit jednání například o nákupu radarů a další techniky a diskutovat o ceně, kterou za ni mohou řídící organizace vydat.

    Tuzemští dispečeři protesty zahájí ve čtvrtek v 7:00 a oficiálně je ukončí v 19:00. Během této doby budou provoz nad ČR řídit pouze po předem určených drahách, což například zpožděným letadlům neumožní nahnat čas během letu. K protestům po celé EU vyzvala odborářská ústředna dispečerů řízení letového provozu Evropské unie ATCEUC, která zastupuje 14.000 leteckých dispečerů ve 28 evropských zemích.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka