Čtvrtletní zisk Boeingu silně vzrostl a překonal odhady

30.01.2014


    Chicago 29. ledna (ČTK) - Zisk amerického výrobce letadel Boeing v posledním loňském čtvrtletí vzrostl o více než čtvrtinu a výrazně překonal očekávání. Dodávky letadel zákazníkům by se měly v letošním roce dostat na nový rekord, uvedla společnost v dnešní zprávě.

    Čistý zisk Boeingu se zvýšil na 1,23 miliardy dolarů (24,9 miliardy Kč) z úrovně 978 milionů USD o rok dříve. Jeho tržby stouply o sedm procent na 23,8 miliardy USD.

    Základní ukazatel zisku očištěný od výdajů na zaměstnanecké penze posílil o 29 procent na 1,84 miliardy dolarů. V přepočtu na akcii dosáhl 1,88 dolaru a o 31 centů překonal odhady analytiků dotázaných agenturou Reuters.

    Boeing předpověděl, že v letošním roce dodá zákazníkům 715 až 725 civilních letadel. To by znamenalo nárůst o zhruba 12 procent proti předloňskému rekordu 648 dodaných letounů. Základní zisk letos podle firmy stoupne o dvě procenta na 7,20 USD na akcii.

    Boeing loni získal celkově zakázky na 1531 letadel a po odečtení zrušených kontraktů počet potvrzených objednávek činil 1355, sdělila firma na počátku měsíce. Byl to druhý nejvyšší počet v historii podniku, bylo to ale méně, než kolik získal evropský konkurent Airbus. Boeing však Airbus předehnal v počtu dodaných letadel. Na konci roku měl výrobce 5080 nevyřízených objednávek, což bylo nejvíce v jeho historii.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka