ČSA podepsaly s odbory kolektivní smlouvu, platí do konce roku

31.01.2014


    Praha 30. ledna (ČTK) - Vedení Českých aerolinií (ČSA) a představitelé odborů podepsali kolektivní smlouvu. Smlouva, která bude platit do konce roku, ve své společné části nedoznala zásadních změn. Ve stejné výši jako loni by tak měly zůstat platy zaměstnanců ČSA, společnost rovněž nepočítá s rozsáhlejším propouštěním. Specifické části obsahují mimo jiné zvýšení flexibility posádek, sdělil dnes ČTK mluvčí ČSA Daniel Šabík.    Vyšší flexibilita posádek by měla znamenat efektivnější a variabilnější plánování letového personálu, které více odráží sezónnost. "Výsledkem je model, podle kterého budou moci být všechny posádky více využitelné v závislosti na provozní situaci a potřebách společnosti," uvedl Šabík.

    Výsledky dohody vnímají jako přijatelný kompromis i zástupci pilotů ČSA. "Ustoupili jsme v požadavcích na pracovní volno a na druhou stranu jsme získali garanci zaměstnanosti a upravili pravidla pro přijímání a propouštění pilotů," řekl ČTK prezident Odborového sdružení pilotů ČSA (CZALPA) Stanislav Fiala.

    ČSA podle nové smlouvy mohou během roku propustit pouze čtyři piloty, což je stejně jako v předchozí dohodě. Přijímání nových pilotů bude nově upraveno tak, že na nová místa budou přednostně přijímáni piloti ČSA a teprve poté se budou hledat zaměstnanci mimo firmu. Toto opatření je výhodné zejména ve chvílích, kdy budou mít ČSA nedostatek pilotů pro konkrétní typ letadla. ČSA tak například na místo pilota airbusu budou muset přednostně přijmout zkušeného pilota vrtulového ATR, než toto místo nabídnou pilotovi mimo ČSA, uvedl Fiala.

    Vyjednávání o nové kolektivní smlouvě začala už v srpnu. Původní smlouvu vedení ČSA vypovědělo začátkem července, kvůli půlroční výpovědní lhůtě ale platí až do konce ledna. "Letos opět převládl zdravý rozum a fakta. I díky tomu jsme mohli nové kolektivní smlouvy podepsat ještě před vypršením platnosti těch původních. Jejich podpisem ČSA učinily důležitý krok k větší konkurenceschopnosti, což je základní podmínka dalšího rozvoje společnosti," řekl předseda představenstva a prezident ČSA Philippe Moreels.

    Místopředseda představenstva a výkonný ředitel ČSA pro provoz Martin Štolba ocenil přístup odborových organizací, které si podle něj uvědomily potřebu větší flexibility posádek i kratší a pružnější platnosti kolektivních smluv. "To byly dva hlavní požadavky, kvůli kterým vedení společnosti kolektivní smlouvy vloni otevřelo. Oba jsou nyní součástí nového znění. Kolektivní smlouvy jsou také výrazně štíhlejší a jednodušší," podotkl.

    ČSA v roce 2012 hospodařily s účetním ziskem 849 milionů korun. K dosažení kladného hospodářského výsledku dopravci dopomohl přechod z finančního na operativní leasing u části letadlové flotily.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka