Na charterových letech pro CK z Ruzyně loni ubylo cestujících

04.02.2014


    Praha 3. února (ČTK) - Počet pasažérů na charterových letech pro cestovní kanceláře z pražského Letiště Václava Havla se loni snížil o dalších 16 procent, v prosinci pokles činil meziročně 35 procent. Podle letiště je hlavním důvodem převod některých linek z charterových na pravidelné. Počet cestujících na charterech klesá od roku 2007.

    Podle mluvčí pražského letiště Evy Krejčí ukazují statistiky pouze zdánlivé snížení letů do dovolenkových destinací. Řada leteckých dopravců prý přechází od charterové dopravy, kdy mají místa v letadle pronajaté cestovní kanceláře, na běžný model linkové dopravy. "Cestujících tak fakticky neubývá. Do dovolenkových destinací, kam se tradičně létalo chartery, přibylo během loňska o tři procenta cestujících," upozornila Krejčí.

    Víc hlavně zahraničních charterových dopravců podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka ze společnosti Mag Consulting využívá letiště Pardubice a Karlovy Vary. "Dalším důvodem může být, že ČSA nasadily pravidelné linky v letním období na některé tratě, které předtím obsluhovaly charterové lety," dodal Beránek. Podle něj také vzrostl počet odletů do exotických destinací z blízkých zahraničních letišť, jako jsou Drážďany, Mnichov a Vídeň, což také přispělo k poklesu charterových letů v Praze.

    Loni také ubylo charterových letů do Egypta. "Po srpnovém zrušení zájezdů do Egypta došlo v půlce k září k jejich obnovení, nicméně počet nabízených míst je ve srovnání s loňským rokem nižší. V lednu jsme pak zájezdy do Egypta nepořádali vůbec a obnovujeme je až nyní od února, kdy začínají jarní prázdniny a poptávka opět roste," řekl ČTK marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný.

    CK také pro exotické zájezdy v zimě více využívají pravidelné lety velkými letadly. "Klientela, která u nás exotiku poptává, preferuje komfort a pohodlí velkých letadel, např. linkové lety společnosti Emirates s přestupem v Dubaji, raději než přímý let s několika mezipřistáními v menším a méně pohodlném letadle," dodal Šatný.

    Pokles počtu cestujících na charterových letech začal podle statistik na webu Letiště Praha před sedmi lety a trvá dosud. V roce 2007 přepravili charteroví dopravci 1,83 milionu pasažérů, loni to bylo 1,07 milionu lidí.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka