Sněmovna podpořila přísnější bezpečnostní pravidla na letištích

06.02.2014


    Praha 5. února (ČTK) - Poslanci dnes v prvním čtení podpořili novelu zákona o civilním letectví, která zpřísňuje bezpečnostní pravidla na letištích. Zavedení přísnějších pravidel souvisí s rostoucími nároky Evropské unie na bezpečnost na letištích. Přísnější podmínky by se například měly vztahovat na lidi, kteří mají právo bez dohledu vstupovat na letištní plochu a do dalších vyhrazených prostorů na letištích.

    Tito lidé musí mít bezpečnostní osvědčení o spolehlivosti a v současné době pro jeho získání stačí výpis z rejstříku trestů a čestné prohlášení, že žadatel není stíhán policií a orgány činnými v trestním řízení. Podle ministerstva dopravy jsou však tyto podmínky nedostatečné, a proto by si měl nově Úřad pro civilní letectví (ÚCL) u každého vydávaného osvědčení vyžádat výpis z policejních databází.

    Zpřísnění pravidel pro udílení osvědčení může ale podle ÚCL mít vliv na ztížení pohybu po letištní ploše například při opravách nebo stavení činnosti. Lidí, kteří toto povolení potřebují, je totiž velké množství. Jen na pražském letišti je podle odhadu ministerstva dopravy vydáváno takovýchto povolení na 12.000 ročně. Kromě zaměstnanců letiště nebo leteckých společností může jít například o zaměstnance stavební firmy, která na ploše letiště provádí stavební práce. Na dřívější praxi, kdy o udělování oprávnění rozhodoval Národní bezpečnostní úřad a kdy vyřízení takovýchto osvědčení trvalo neúměrně dlouho, si naopak stěžovali provozovatelé letišť.

    ÚCL nyní uděluje bezpečnostní osvědčení pouze osobám, které nejsou zaměstnanci letišť nebo leteckých společností, a za zaměstnance odpovídá zaměstnavatel. Nově by osvědčení měl vydávat pouze letecký úřad. K tomu by Úřadu pro civilní letectví na místo úředníků ministerstva měl nově náležet dohled nad důsledností letištních kontrol při prohlídkách cestujících procházejících bezpečnostními rámy a rentgenovou kontrolou zavazadel, dozor nad zabezpečením letištních ploch, kam nemá veřejnost přístup nebo nad výcvikem policejních psů, kteří na letištích hledají výbušniny.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka