Čeští vojenští piloti čelí na Sinaji písečným bouřím i sněžení

11.02.2014


    Praha 10. února (ČTK) - Čeští vojenští piloti na Sinaji se vyrovnávají s písečnými bouřemi, velkými rozdíly teplot i sněžením. To všechno zažili během prvních tří měsíců nasazení v rámci pozorovatelské mise OSN. Při přeletech na Sinajským poloostrovem dohlížejí na dodržování míru mezi kdysi znepřátelenými stranami, převážejí vojáky i materiál. ČTK to oznámila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

    Piloti s letadlem CASA v nezvyklém prostředí zatím nalétali 120 hodin a přepravili přes 1700 cestujících. "V zimním období činí rozdíl teplot mezi denním maximem a nočním minimem až 20 stupňů. K tomu přidejte silný nárazový vítr provázející písečné bouře a rychlé změny počasí," popsal velitel jednotky Milan Laniak.    Letošní zima je podle něj pro Sinaj nezvyklá. Nízké teploty jsou dokonce označovány za rekordní. "Několik kilometrů od naší základny dokonce napadl sníh, což nepamatují v této oblasti minimálně 150 let," uvedl Laniak. Jeho jednotka zažila i písečnou bouři. "Byli jsme včas varováni, takže jsme se stačili připravit a patřičně zabezpečit letoun. Letoun byl přichycen k zemi kotvícími lany. Veškeré otvory jsme utěsnili a skla pilotní kabiny jsme zakryli ochrannou fólií," popsal velitel.

    Češi působí na Sinajském poloostrově od roku 2009, kdy se zapojili do mise MFO a vysílali své štábní důstojníky. S letadlem CASA jsou na Sinaji od 4. listopadu 2013. Letoun, který tam dosud působil, nyní přiletěl zpět do vlasti. Vystřídal ho nový stroj stejného typu.

    Vláda schválila vyslání transportního letounu do mise MFO na Sinajském poloostrově v říjnu. Letadlo s posádkou bude v oblasti působit podle stávajícího mandátu do konce roku.

    Mnohonárodní síly a pozorovatelé (MFO), které jsou nezávislou mezinárodní organizací, na Sinaji dohlížejí na dodržování podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem z roku 1979.

    O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.

Zdroj ČTK

foto: WIKI

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka