Maďaři čekají, kdy si Slováci odvezou letadlo darované Orbánem

12.02.2014


    Budapešť 11. února (ČTK) - Maďarsko marně čeká, kdy si Slovensko odveze letadlo sovětské výroby Il-18, které v lednu daroval maďarský premiér Viktor Orbán bývalému slovenskému prezidentovi Rudolfu Schusterovi k jeho 80. narozeninám. Podle dnešního vydání maďarského listu Kisalfold Slováci stále nebyli schopni převézt 35tunový dar do Košic, kde má být vystaven v leteckém muzeu.

    Nefunkční letoun tak dál stojí poblíž Györu na severozápadě Maďarska. Ukázalo se totiž, že je příliš velký na to, aby byl transportován na několik částí, jak se původně plánovalo.

    Na převoz byla nyní vyhlášena veřejná soutěž a slovenští představitelé doufají, že do jeho dokončení nepřijde vlhké počasí, uvedla maďarská agentura MTI. Akce si vyžádá nasazení jeřábu.

    Letouny Iljušin-18 sloužily u všech leteckých společností někdejšího socialistického bloku ve velkém množství a po dlouhou dobu. Československé aerolinie je využívaly od začátku 60. let do roku 1990, a to jak na vnitrostátních, tak i zahraničních linkách.

    Více než 35 metrů dlouhý stroj vyráběli v tehdejším Sovětském svazu od 50. do konce 70. let minulého století. Letadlo s kapacitou okolo stovky cestujících využívali rovněž politici včetně sovětských komunistických vůdců. Létal jím i sám Schuster jako košický primátor a poslanec Slovenské národní rady za dob Československa.

    "Tohle je především dárek městu Košice. Takové letadlo se už nedá nikde sehnat. Bude to největší exponát v leteckém muzeu," citoval Schustera v lednu zpravodajský web aktuality.sk.

    Schuster, který zastával úřad slovenského prezidenta v letech 1999 až 2004, je velkým fanouškem letectví a před dvěma desetiletími stál u zrodu košického muzea. O víceúčelové turbovrtulové letadlo Il-18 požádal Orbána, když byl na premiérovo pozvání v Maďarsku na návštěvě.

    Schuster zatím díky svým politickým kontaktům získal pro muzeum 16 strojů a expozici chce dále rozšiřovat. "Pracujeme i na dalších přírůstcích, chtěl bych získat z Německa stíhačku Tornádo. Napsal jsem paní kancléřce Merkelové dopis, odpověděla, doufám, že to vyjde," řekl minulý měsíc Schuster portálu Sme.sk.
   
Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka