Kraj zadá studii k dobudování zpevněné dráhy na letišti v Jihlavě

12.02.2014


    Jihlava 11. února (ČTK) - Kraj Vysočina nechá zpracovat technickou studii k výstavbě zpevněné vzletové dráhy na letišti v Jihlavě. Nová dráha by umožnila celoroční přistávání malých letadel, což na travnaté ploše není možné. Lepší spojení by mělo pomoci firmám i k rozvoji letecké turistiky. Radní kraje dnes rozhodli o zařazení studie do svého rozpočtu. Náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD) novinářům řekl, že na přípravě tohoto léta zvažovaného projektu bude kraj spolupracovat s městem.

    Kraj bude zajišťovat přípravu dokumentace a jihlavská radnice otázky kolem pozemků potřebných pro rozvoj letiště. Studie by měla být hotova letos, projekt by mohl být uskutečňován od příštího roku.

    Jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS) potvrdil, že město má na rozvoji letiště zájem. Zahájení spolupráce s krajem uvítal. "Dalším krokem bude dohoda na realizaci. Návrhy jsou takové, že by se o náklady na vybudování pevné vzletové a přistávací dráhy město a kraj podělily rovným dílem," uvedl.

    Podle Novotného se odhad nákladů na novou dráhu pohybuje kolem 60 milionů korun. "My jsme se bavili, že by to mohlo být půl na půl. Ale to je otázka dalších jednání, nerad bych předbíhal," řekl k možnému financování projektu. Podle náměstka bude nakonec záležet na krajském zastupitelstvu, zda se na stavbě dráhy bude chtít takto podílet.

    Šanci na vznik přes kilometr dlouhé zpevněné dráhy vítá i jihlavský aeroklub. Jeho předseda Lubomír Navrátil uvedl, že travnatá dráha neumožňuje provoz v zimě ani v přechodových obdobích mezi zimou a jarem a mezi podzimem a zimou. Zpevněnou plochu by také mohlo využívat širší spektrum menších letounů.

    Zpevněnou dráhu zatím nemá žádné civilní letiště v kraji. Myšlenkami na modernizaci jihlavského letiště se krajská samospráva zabývala už před lety, tehdejší studie ale počítala s investicemi v řádu několika stovek milionů korun.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka