Výrobce Rolls-Royce poprvé po deseti letech čeká tržby beze změn

14.02.2014


    Londýn 13. února (ČTK) - Výrobce leteckých motorů Rolls-Royce Holdings očekává, že mu poprvé po deseti letech neporostou roční tržby. Důvodem je nižší poptávka po zbrojním zařízení, která se promítá do tržeb v civilním letectví. Oznámila to dnes firma. Akcie Rolls-Royce na oznámení reagovaly prudkým propadem, který z tržní hodnoty společnosti sebral skoro čtyři miliardy liber a stáhl dolů i akcie některých konkurentů.

    "Očekáváme přestávku v růstu našich tržeb a zisku," sdělil dnes podle bloomberg.com generální ředitel John Rishton.

    Společnosti, která má sídlo v Londýně, se loni tržby zvýšily o 27 procent na 15,5 miliardy liber (518,8 miliardy Kč). Zisk před zdaněním jí stoupl o 23 procent na 1,76 miliardy liber.

    Analytici v průzkumu Reuters očekávali, že odhad letošního zisku před zdaněním se zvýší skoro o osm procent. Společnost dnes ale uvedla, že návrat k růstu očekává v příštím roce.

    Rolls-Royce v uplynulých 11 letech solidně rostly zisky i tržby. Napomáhala tomu civilní letecká a kosmická divize, ze které má firma skoro polovinu všech tržeb. Pomalé rozhodování zákonodárců i dlouhodobý charakter některých zbrojních kontraktů ale podle Reuters způsobily, že pro dodavatele zbrojních zařízení je obtížné předvídat, jak se na jejich hospodaření podepíšou nižší výdaje na obranu ve Spojených státech a v některých evropských zemích.

    Akcie společnosti se po dnešním oznámení propadly až o 17,5 procenta. Pokles snížil tržní hodnotu společnosti a způsobil mimo jiné, že akcie evropských konkurentů BAE Systems, Finmeccanica a Airbus odepsaly dvě až tři procenta.

    "Trh to jasně šokovalo... Vše ostatní to stáhlo dolů," uvedl podle Reuters analytik Chris Dyett ze společnosti Investec.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka