Indonésie otevírá letiště, která byla uzavřena po erupci sopky

17.02.2014


    Jakarta 15. února (ČTK) - Indonésie dnes opět otevřela některá z velkých mezinárodních letišť, která byla v pátek mimo provoz kvůli mohutné erupci sopky Mount Kelud. Desetitisíce lidí ale zůstávají mimo své domovy, neboť sopečný popel zahalil hustě obydlený ostrov Jáva. Podle úřadů se žádná další erupce vulkánu v nejbližších dnech neočekává.

    Úřady sdělily, že dnes opět zahájila provoz mezinárodní letiště ve městech Malang, Semarang a Cilacap. "Nyní hodnotíme situaci na dalších letištích," řekl zpravodajské stanici BBC mluvčí ministerstva dopravy Bambang Ervan.

    Mimo provoz byly ještě ráno terminály ve druhém největším indonéském městě Surabaya a ve městěch Yongyakarta či Solo. Úřady se stále obávaly špatné viditelnosti i toho, že motory letadel zanese prach. Na svůj let tak stále marně čekají tisíce lidí.

    V nouzových přístřešcích našlo po výbuchu sopky útočiště okolo 75.000 lidí. Řada z nich se nemůže vrátit domů, neboť úřady uzavřely zónu v okolí deseti kilometrů od vulkánu. Lidem se nedostává pitné vody ani hygienických potřeb.

    Kvůli erupci zemřeli podle oficiálních údajů dva lidé, které zabila střecha, jež spadla pod nánosem vulkanického materiálu.

    Sopka Mount Kelud, která je vysoká 1731 metrů, se nachází na nejhustěji osídleném indonéském ostrově Jáva, jenž obývá více než polovina z 240 milionů obyvatel této země. Při dosud posledním výbuchu vulkánu v roce 1990 zahynulo přes 30 lidí. V roce 1919 jeho mohutná erupce zabila minimálně 5160 osob.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka