Britové se chystají vrátit do letecké dopravy velké vzducholodě

02.03.2014


    Londýn 28. února (ČTK) - V Anglii se dnes představil veřejnosti prototyp moderní velké vzducholodi, která by od konce roku měla rozšířit letecké služby v Británii i jinde. Britská společnost Hybrid Air Vehicles podle serveru BBC věří, že se jí v příštích letech podaří ve světě prodat 600 až 1000 těchto vzdušných korábů.

    Vzducholoď naplňovaná heliem a pojmenovaná HAV340 je s 91 metry delší než jakékoli současné letadlo. Může letět bez mezipřistání tři týdny vkuse. Moderní technologie umožňují, aby se vzducholoď ovládala na dálku a nemusela mít posádku. Mohla by sloužit například v průzkumných misích, nákladní dopravě i přepravě cestujících.

    Investoři zdůrazňují ekologický přínos prototypu. "Je o 70 procent šetrnější k životnímu prostředí než nějaké nákladní letadlo," tvrdí podle agentury AFP zpěvák britské hardrockové skupiny Iron Maiden Bruce Dickinson, který již léta vedle hraní pilotuje velká dopravní letadla a do projektu investoval peníze.

    Projekt HAV340 byl podle BBC původně určen pro americkou armádu, která chtěla vzducholodě využívat k průzkumným operacím. V srpnu 2012 provedli Američané tajný test stroje na své základně v New Jersey, ale nakonec od projektu z důvodu rozpočtových škrtů ustoupili.

    Zlatá éra vzducholodí byla ve 20. a 30. letech minulého století. Jejich široké využívání ukončila katastrofa německé obří vzducholodě LZ 129 Hindenburg, při které v květnu 1937 zahynulo 35 lidí.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka