Před 60 lety v Americe poprvé vzlétl "Hvězdný bojovník"

03.03.2014


    Washington/Praha 3. března (ČTK) - Americká přepadová stíhačka F-104 Starfighter, do které původně vkládalo letectvo USA velké naděje, se nakonec kvůli řadě problémů uplatnila především v několika letkách tamní Národní gardy a v zahraničí. Stroj, který od 60. let patřil k hlavním bojovým letounům NATO, poprvé vzlétl před 60 lety, 4. března 1954.

    Konstruktérům továrny Lockheed trval vývoj "Hvězdného bojovníka", jak lze název letounu přeložit, pouhé dva roky a v jeho návrhu vycházeli z čerstvých poznatků pilotů z korejské války. Výsledkem byl stroj, který spíše než jiná stíhací letadla své doby připomínal raketu s naroubovanými křídly a ocasními plochami. I díky tomu ale byl první stíhačkou, která byla schopná dvojnásobně překonat rychlost zvuku.

    Starfighter byl citlivý na kvalitu přistávací dráhy a slabinou byly také jeho vlastnosti v podzvukových rychlostech a krátký dolet - i proto nakonec v americké armádě mnoho uplatnění nenašel. Krom letecké Národní gardy v USA ho využívali hlavně západoevropské země a také například Kanada, Japonsko, Jordánsko, Pákistán a Čína. Stroje většinou pocházely z licenční výroby. V Evropě poslední kusy vyřadilo italské letectvo před deseti lety. V Německu letoun vinou řady tragických nehod získal nelichotivou přezdívku "Fliegender Sarg" (Létající rakev).

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka