Raketa KLDR prý při testu ohrožovala čínské letadlo s 200 lidmi

06.03.2014


    Soul 6. března (ČTK) - Jižní Korea dnes kritizovala úterní raketovou zkoušku Severní Koreje. Soul tvrdí, že místem zkoušky v tu chvíli prolétalo čínské civilní letadlo s více než 200 lidmi na palubě. Spojené státy vyzvaly Radu bezpečnosti OSN, aby proti KLDR v souvislosti s odpaly raket "náležitě zakročila", protože Pchjongjang jimi porušuje rezoluce OSN. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

    Pchjongjang v uplynulých dnech testoval několik raket krátkého doletu. Odpalovány byly z východního pobřeží KLDR do moře. V úterý severokorejská armáda vyzkoušela vícenásobný raketový odpalovací systém, z nějž celkem vyslala sedm střel - tři před polednem místního času a další čtyři v 16:17 místního času (8:17 SEČ).

    Podle jihokorejských činitelů se v tu dobu pohybovalo v oblasti čínské dopravní letadlo, které mířilo z japonské metropole Tokia do čínského Šen-jangu a na palubě mělo více než 200 pasažérů.

    "Severokorejská střela byla odpálena v 16:17 místního času. Letadlo proťalo její trajektorii o sedm minut později," uvedli jihokorejští činitelé.

    "Letadlo oblastí proletělo, když balistická střela dopadla do moře. Z bezpečnostního hlediska je to velmi vážný důvod ke znepokojení," prohlásil mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok. "To, že (KLDR) nechránila bezpečnost civilistů vydáním předběžného varování v souladu s mezinárodními normami, znamená vážnou hrozbu," dodal.

    Severokorejská státní tisková agentura KCNA nicméně s odvoláním na nejmenovaného armádního mluvčího sdělila, že "byla přijata pečlivá předběžná opatření ohledně dráhy letu a určených vod".

    Čína v reakci na jihokorejskou zprávu "vyzvala všechny zainteresované strany ke klidu a k zachování míru a stability na Korejském poloostrově".

    Spojené státy mezitím vyzvaly Radu bezpečnosti OSN, aby v souvislosti s odpaly raket proti KLDR náležitě zakročila. Ve zprávě adresované RB OSN Washington uvedl, že při severokorejských testech 27. února a 4. března "byly očividně použity balistické raketové technologie". Rezoluce Spojených národů přitom Severní Koreji nařizují, aby se vzdala balistických raketových programů.

    Raketové zkoušky KLDR z posledních dnů jsou podle analytiků reakcí na probíhající vojenské manévry Jižní Koreje a USA, které začaly 24. února a mají trvat do poloviny dubna.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka