Kradené pasy, jaké se objevily v asijském letu, nejsou neobvyklé

10.03.2014


    Kuala Lumpur 10. března (ČTK) - Varování pro mezinárodní cestovatele: Téměř 13 let po teroristických útocích z 11. září v USA, a ve světě zaplaveném falešnými pasy, je velmi snadné váš cestovní doklad ukrást, napodobit nebo pozměnit. A často to nikdo nekontroluje, napsal list USA Today.

    "Pasy jsou velmi slabý článek" ve světovém cestovním bezpečnostním systému, řekl Michael Greenberger, bývalý činitel vlády amerického prezidenta Billa Clintona a ředitel Střediska pro zdraví a vnitřní bezpečnost Marylandské univerzity.

    Jeho prohlášení přišlo v době, kdy se vyšetřovatelé snaží zjistit, zda ukradené pasy dvou cestujících hrály nějakou roli v sobotním zmizení malajsijského letadla mířícího do Číny s 239 lidmi na palubě.

    Jisté je jen jedno. Ačkoli na světě existují miliony pasů nahlášených jako ukradené, zmizelé nebo ztracené, jen hrstka zemí je systematicky kontroluje na letištích. A podle Greenbergera navzdory obavám vzešlým z vyšetřování 11. září stále neexistuje účinný způsob, jak potvrdit, že člověk předkládající pas je tím, komu byl vydán.

    Podle databáze, kterou v roce 2002 začal vést Interpol, bylo na světě nahlášeno více než 40 milionů cestovních dokladů - většinou pasů - jako ukradených nebo zmizelých. Přesto podle tajemníka Interpolu Ronalda Nobleho jen "hrstka zemí na světě se stará o to, aby osoby s ukradeným pasem nenastoupily do mezinárodních letů".

    Žádná země podle Interpolu neprověřila dva pasy, které dva cestující použili k nastoupení do letadla Boeing 777 z Kuala Lumpuru do Pekingu, i když byly hlášené jako ukradené v Thajsku - rakouský pas v roce 2012 a italský v roce 2013.

    Spojené státy využívají databázi Interpolu častěji než kterákoli jiná země, aby prověřily osoby vstupující na americké území. USA ročně v databázi prověří 250 milionů pasů. Za nimi následuje Velká Británie se 120 miliony dotazů a Spojené arabské emiráty s 50 miliony.

    Interpol uvedl, že jeho databáze je přístupná všem 190 členským zemím. Nikoho ale nemůže nutit, aby ji zapojil do svých bezpečnostních systémů. V loňském roce cestující nastoupili do letadel více než miliardkrát, aniž byly jejich pasy porovnány s databází.

    Černý trh s falešnými pasy využívají především pašeráci, prostitutky a nelegální migranti. Podobné dokumenty ale už v minulosti použili i teroristé včetně Ramzího Ahmada Júsufa, odsouzeného v USA za atentát na Světové obchodní středisko (WTC) z roku 1993.

    Zpráva vyšetřovací komise útoků z 11. září podrobně popisuje, jak únosci získali a upravili pasy, které je dostaly do USA. Uvedla také pět způsobů, jak teroristé mohou ukradené pasy použít. Mohou je například změnit vložením jiné fotografie nebo upravit s pomocí falešných cestovních záznamů, ať už jde o přidání razítek s vízem či naopak jejich vymazání.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka