Malajsie požádala o pomoc při pátrání po letadle také Indii

12.03.2014


    Dillí 12. března (ČTK) - Indická pobřežní stráž se dnes zapojila do pátrání po letadle společnosti Malaysia Airlines, které o víkendu zmizelo cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 lidmi na palubě. Malajsijská armáda uvedla, že její radary možná letadlo zachytily daleko na západ od předpokládané trasy letu, a sice u indického souostroví Andamany a Nikobary. Řízení letového provozu ztratilo se strojem spojení východně od malajsijských břehů a poslední komunikace pilotů několik minut před tím nesvědčila o ničem neobvyklém na palubě stroje, uvedly dnes malajsijské úřady.

    "V pořádku, dobrou noc," byl poslední vzkaz od posádky pohřešovaného boeingu těsně před tím, než letadlo opustilo malajsijský vzdušný prostor a vstoupilo do vzdušného prostoru Vietnamu, napsal zpravodajský server BBC News s odvoláním na malajsijské úřady. Krátce poté, v sobotu kolem 1:30 místního času letadlo zmizelo z civilních radarů.

    Šéf malajsijského letectva Rodzali Daud nicméně na dnešní tiskové konferenci řekl, že armáda zachytila na svých radarech neidentifikovaný objekt, který mohl být pohřešovaným letounem. Stalo se to v sobotu ve 2:15 místního času v oblasti indického souostroví Andamany a Nikobary, tedy několik set kilometrů západně od jeho poslední známé pozice.

    Malajsie dnes proto požádala o pomoc při hledání stop letounu Indii a týmy zkoumající zmizení letadla dnes dále rozšířily oblast pátrání, aby pokryly prostor táhnoucí se od Číny až po Andamanské moře.

    Pátrání již podle agentury Reuters zahrnuje oblast o velikosti 93.000 kilometrů čtverečních, což se zhruba rovná rozloze Maďarska. Do akce je zapojeno 12 zemí, které poskytly 42 lodí a 39 letadel, sdělilo malajsijské ministerstvo dopravy.

    Úřady zatím nevyloučily žádnou možnou příčinu neštěstí včetně mechanického selhání, chyby pilota, sabotáže či terorismu.

    Představitelé malajsijské letecké společnosti ovšem dnes vydali prohlášení, že "není důvod věřit", že by zmizení letadla způsobil jakýkoli čin posádky. Reagovali tím na spekulace, podle nichž mohl pilot či druhý pilot letadla spáchat sebevraždu.

    Agentura AP v souvislosti s případem poznamenala, že letadlo Boeing 777 má z hlediska bezpečnosti výbornou pověst. Totéž se týká letecké společnosti Malaysia Airlines.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka