SM Herald: Konspirační teorie kolem malajsijského letadla

12.03.2014


    Kuala Lumpur 12. března (ČTK/Sydney Morning Herald) - Zatímco svět nadále čeká na informace o tom, co se skutečně stalo s letem číslo 370 letecké společnosti Malaysia Airlines, internet se stal úrodnou živnou půdou pro všemožné spekulace, konspirace a narážky, napsal zpravodajský server Sydney Morning Herald.

    Jak ubíhají dny od pátečního zmizení letadla s 239 lidmi na palubě, online společenství nabízejí vlastní více či méně pravděpodobné odpovědi na nezodpovězené otázky. Letecká fóra se plní stovkami příspěvků předkládajících nejrůznější důvody zmizení či toho, proč se zatím trosky letadla nenašly.

    Vedle prozaičtějších vysvětlení se objevují i ta méně pravděpodobná - například že letoun zasáhl roj meteorů, odpálená raketa, anebo se všechny okolní země spojily ve vojenském spiknutí. Další extrémní vysvětlení do případu zatahují rovnou mimozemšťany, kteří letoun i s jeho pasažéry unesli červí dírou do jiného vesmírného prostoru.

    Tady je přehled nejčastějších spekulací, které po internetu kolují:


    TERORISTICKÝ ÚTOK
    Úřady už zavrhly předchozí zprávy, že dva cestující, kteří let nastoupili s ukradenými pasy, měli spojení na Čínskou brigádu mučedníků. Zpráva, podle níž se tato skupina údajně přihlásila ke zmizení letadla v šifrovaném e-mailu zaslaném čínským novinářům, se ukázala jako podvod. Objevily se také teorie, podle nichž letadlo unesli teroristé a nepoškozené někde ukryli a vypnuli všechny radiové vysílače. Tuto možnost přiživily zprávy, že mobilní telefony některých cestujících jsou stále v provozu, ale nikdo je nezvedá. Sestra jednoho z čínských cestujících uvedla, že jeho telefon vyzváněl, když mu zkusila volat a muž volající svému pohřešovanému bratrovi slyšel tři zazvonění, než se zdálo, že kdosi hovor odmítl.


    STROJ SE ROZPADL VE VZDUCHU
    Mezi nejčastější spekulace patří možnost, že se letoun Malaysia Airlines rozpadl uprostřed letu. Tuto verzi podpořil i nejmenovaný zdroj blízký malajsijským vyšetřovatelům, podle něhož letadlo mohlo kvůli mechanickému problému během letu explodovat. "Skutečnost, že jsme nebyli schopní zatím najít žádné trosky, se zdá naznačovat, že se letadlo rozpadlo ve výšce 10.600 metrů," zvedl zdroj. Ovšem jeden letecký odborník řekl listu South China Morning Post, že kdyby se letadlo rozpadlo ve vzduchu, měly by radary letové kontroly být schopné vidět trosky, což se nestalo.


    DŽUNGLE A VODY VIETNAMU
    Radarové záznamy naznačují, že se let 370 mohl nad Jihočínským mořem stočit někam do blízkosti jihu Vietnamu. Úřady tam údajně prověřují objekt, který by mohl pocházet ze zříceného letadla. Podle dalších názorů se letoun s největší pravděpodobností zřítil u vietnamského ostrova Tho Chu.


    PILOTOVA SEBEVRAŽDA
    I když se neobjevily žádné důkazy, že by pilot letadla Zaharie Ahmad Shah nebo druhý pilot Fariq Abdul Hamid mohli spáchat sebevraždu, i tato myšlenka byla zahrnuta do možných teorií.


    VESMÍR NEBO HOLLYWOOD?
    Krom možného únosu mimozemšťany se přetřásá i další "vesmírná stopa" - tentokrát v podobě nebezpečí vesmírných trosek padajících na Zemi, jak to například líčí filmový thriller Gravitace. V této souvislosti se připomíná výbuch pomocného motoru ruské rakety z minulého týdne nad Kajmanskými ostrovy. Ovšem asi nejdál zašel list Toronto Sun, který se nerozpakoval připsat vinu na vrub rovnou americké továrně na filmové sny - podle něj by zmizení letadla mohou být součástí remaku televizního seriálu Ztracení.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka